KLUB MŁODEGO ODKRYWCY to spotkania dzieci i młodzieży, na których uczniowie zdobywają wiedzę pod okiem opiekunów. Kluczowe jest tu samodzielne zdobywanie wiedzy. Koordynatorem programu jest Centrum Nauki Kopernik, przy wsparciu partnera strategicznego projektu - Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Więcej informacji o KMO - link.
3 marca 2020 r. Świetliki spotkały się znów po długiej przerwie. Tym razem zbudowaliśmy własnego robota. mBot Makeblock nie ma jeszcze swojego imienia, ale opanowaliśmy już sterowanie nim za pomocą aplikacji w smartfonie. Przed nami wiele zajęć z podstaw programowania. Do dyspozycji dzieci mamy dwa roboty Makeblock.
9 grudnia 2019 r. Świetliki w wybuchowy sposób zakończyły pierwszą część spotkań Klubu Młodego Odkrywcy - młodzi chemicy zapalali wodór, wywołując mini eksplozje. Każdy miał okazję spróbować tej reakcji charakterystycznej wodoru, niestety wykonanie zdjęć nie było możliwe z uwagi na nieustannie zajętego nauczyciela-operatora :)
Do zobaczenia w lutym!
2 grudnia 2019 r. Dzisiejsze spotkanie wkraczało w świat biologii - dzieci poznały skaczące jajka oraz samodzielnie zbudowały szkielet człowieka, poznając nazwy głównych jego elementów. Było śmiesznie, łokcie nie zawsze zginały się we właściwą stronę, a oczy patrzyły do tyłu, ale najważniejsza była dobra zabawa i nauka.
25 listopada 2019 r. "Świetliki" wykonywały różne mieszaniny (jednorodne i niejednorodne) i próbowały je rozdzielać metodą filtracji i przy użyciu rozdzielacza.
18 listopada 2019 r. Mali Odkrywcy wykonywali doświadczenia, które można powtórzyć w domu, poznając w praktyce np. napięcie powierzchniowe wody i ciśnienie powietrza w butelce.
4 listopada 2019 r. Tematem dzisiejszego spotkania była dyfuzja. Uczniowie obserwowali ją w cieczach i na papierze, a także poczuli w powietrzu przy użyciu perfum.
28 października 2019 r. Tym razem "Świetliki" badały właściwości kwasów i zasad, ucząc się bezpiecznego posługiwania szkłem laboratoryjnym i substancjami chemicznymi. Dodatkową atrakcją była zmiana koloru użytych wskaźników.
7 października 2019 r. Drugie spotkanie "Świetlików" poświęcone było dalszemu poznawaniu stanów skupienia materii - tym razem odkrywcy otrzymali bezbarwny gaz - tlenek węgla(IV), który był sprawcą domowego wulkanu oraz gasił płomień.
30 września 2019 r. "Świetliki" poznały zasady pracy w klubie, ustaliły też, czym zajmują się odkrywcy. Rozmawialiśmy o różnych stanach skupienia materii, a następnie dzieci wykonały kolorowe doświadczenia z cieczami o różnej gęstości.