Standardy ochrony małoletnich
Standardy ochrony małoletnich to dokument szkolny, który zawiera reguły postępowania, dzięki którym zawsze możesz się czuć bezpiecznie - w domu i w szkole. Ten dokument zawiera informacje o Twoich prawach, wskazówki, gdzie szukać pomocy oraz jak reagować, kiedy jesteś ofiarą lub świadkiem przemocy.
Pełny dokument oraz skrócona wersja w formie przyjaznej uczniom znajdują się w gablotach - przy gabinecie psychologa oraz w korytarzu przy automacie.
Pamiętaj! Każdy ma prawo do poszanowania swojej godności.
Jeśli sam/sama doznajesz krzywdy lub jesteś świadkiem krzywdzenia innego ucznia, natychmiast powiedz o tym komuś dorosłemu – wychowawcy, psychologowi, pedagogowi, dyrektorowi lub innemu dorosłemu, który jest dostępny na terenie szkoły.
- Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111
- Całodobowa infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli: 800 080 222
- Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji: 22 594 91 00
- Telefoniczna Pierwsza Pomoc Psychologiczna: 22 425 98 48
- Policyjny Telefon Zaufania: 800 120 226
Najczęstsze formy przemocy:
- Przemoc fizyczna: bicie, szarpanie, kopanie, duszenie, popychanie, obezwładnianie i inne.
- Przemoc psychiczna: izolowanie, wyzywanie, ośmieszanie, grożenie, krytykowanie, poniżanie i inne.
- Przemoc seksualna: zmuszanie do obcowania płciowego, innych czynności seksualnych i inne.
- Przemoc ekonomiczna: niełożenie na utrzymanie osób, wobec których istnieje taki obowiązek, niezaspokajanie potrzeb materialnych, niszczenie rzeczy osobistych, demolowanie mieszkania, wynoszenie sprzętów domowych i ich sprzedawanie i inne.
- Przemoc za pomocą środków komunikacji elektronicznej: wyzywanie, straszenie, poniżanie osoby w Internecie lub przy użyciu telefonu, robienie jej zdjęcia lub rejestrowanie filmów bez jej zgody, publikowanie w Internecie lub rozsyłanie telefonem zdjęć, filmów lub tekstów, które ją obrażają lub ośmieszają i inne.
- Inny rodzaj zachowań: zaniedbanie, niezaspokojenie podstawowych potrzeb biologicznych, psychicznych i innych, niszczenie rzeczy osobistych, demolowanie mieszkania, wynoszenie sprzętów domowych i ich sprzedawanie, pozostawianie bez opieki osoby, która z powodu choroby, niepełnosprawności lub wieku nie może samodzielnie zaspokoić swoich potrzeb, zmuszanie do picia alkoholu, zmuszanie do zażywania środków odurzających, substancji psychotropowych lub leków i inne.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!