Wyniki Szkolnego Konkursu Wiedzy Ekologicznej, analiza ankiety ekologicznej
8 kwietnia br. uczniowie klas V – VIII wzięli udział w Szkolnym Konkursie Wiedzy Ekologicznej, organizowanym przez zespół badawczy Jasielskiej Ligi Naukowej z Lotosem. Realizowany projekt pt. „<Zielone osiedla> – jak młodzi jaślanie mogą promować ekologię wśród najbliższych sąsiadów?” opiera się m.in. o edukację środowiska szkolnego dot. zachowań ekologicznych w mieście. Pytania konkursowe dotyczyły prawidłowych zachowań mieszkańców miast związanych z ekologią, np. segregowania śmieci. Do udziału w konkursie zgłosiło się ponad 40 uczniów. Najwyższe wyniki uzyskali:
W kategorii klas V i VI:
- Michał Wilk 5b i Piotr Lechowski 6b – laureaci I miejsca
- Hubert Waśko 5b – laureat II miejsca
- Zuzanna Bracik 5b – laureat III miejsca
W kategorii klas VII i VIII:
- Emilia Leśniak 7a i Anna Świetlicka 8d – laureatki I miejsca
- Gloria Chmiel 7a i Lena Firak 7a – laureatki II miejsca
- Patryk Betlej 8c – laureat III miejsca
Serdecznie gratulujemy!
Załączamy podsumowanie ankiety badającej świadomość ekologiczną jaślan, za udział w której serdecznie wszystkim respondentom dziękujemy.
W lutym tego roku grupa projektu z Lotosem “Zielone osiedla” przeprowadziła ankietę dotyczącą zachowań ekologicznych na terenie miasta Jasła. Formularz wypełniło aż 165 osób, z czego przeważającą większość, bo prawie 90% stanowili uczniowie w wieku 12-15, pozostałe 10% stanowiły osoby powyżej 18 roku życia i jedna osoba poniżej 12. Uzyskaliśmy zatem odpowiedzi od młodego pokolenia, które bardzo pozytywnie podeszło do naszej działalności!
Łącznie pojawiło się 18 pytań, w tym jedno pytanie o wiek. W następnych punktach dowiedzieliśmy się, że 45% ankietowanych jest zainteresowanych tematyką ekologii, 27% nie było pewnych, a 28 - nie wykazało fascynacji tą dziedziną. Mimo to zaledwie 2% z zapytanych stwierdziło, że w ogóle nie dba o sprawy środowiska.
Niestety, na pytanie o spotkaniu się z nieprawidłowymi zachowaniami nieekologicznymi zaledwie 6% zaznaczyło, że nigdy nie spotkali się z takim zjawiskiem, 46% zaś - doświadczało ich regularnie. Były to głównie: wyrzucanie śmieci w miejscach do tego nieprzeznaczonych, niesortowanie odpadów, spalanie śmieci, wycinanie drzew i niszczenie zieleni miejskiej.
Sprawdziliśmy również, jakie działania na rzecz środowiska są nacodzień podejmowane wśród Jaślan. Największą popularnością cieszyły się: segregacja śmieci (81%), oszczędzanie wody(64%) i ponowne wykorzystywanie odpadów(58%). Zaledwie 6% uczestników badania nigdy nie sortowało śmieci. Mniej niż połowa decydowała się na środki transportu różne niż samochód (jak choćby komunikacja miejska, rower, chodzenie pieszo). 90% starało się oszczędzać wodę, w mniejszym lub większym stopniu. Niestety tylko 9% nigdy nie wyrzucało żywności, a 22% robiło to często. Niewielu mieszkańców Jasła zwraca też uwagę na materiał opakowania kupowanego produktu - niecałe 14% dbało o to, aby nadawało się ono do recyklingu. Na szczęście tylko 5% stawiało plastikowe reklamówki ponad torby wielorazowego użytku.
Niemal 90% ankietowanych uznało smog za realne zagrożenie dla zdrowia mieszkańców i stanu środowiska. Nie zawiedliśmy się również na Jaślanach w kwestii oszczędzania wody! Aż 60% dawało z siebie wszystko w tej kwestii, a 31% podejmowało próby.
A jakie jest stanowisko Jaślan na temat przeprowadzanych przez miasto działań ekologicznych? Niestety, aż 74% uznało, iż w Jaśle wiedza na ten temat jest szerzona nieskutecznie. Pojawiły się sugestie, że powinno się przykładać większą uwagę zbiórek pieniężnych, warsztatów, zorganizowania koszy do segregacji na ulicach i dofinansowań na energię odnawialną. Krytykowano również wycinkę drzew. Ponad połowa ankietowanych sądziła też, że edukacja ekologiczna w szkołach jest nudna, źle realizowana lub wręcz jej nie ma. 80% uczestników nie angażowało się w żadne akcje ekologiczne.
Podsumowując Jaślanie starają się dbać o środowisko, jednak o niektórych kwestiach po prostu się zapomina. Nie są też zbyt zadowoleni z działań miasta. Jasło musi wyjść naprzeciw młodzieży i pomóc im jeszcze lepiej wspierać naszą planetę!
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!