Akademia Rodziców SP2 - adaptacja w szkole - jak pomóc dziecku?
Wielkimi krokami przyszedł 1 września!
Czas pakować plecak – książki, barwne zeszyty i piórnik pełen kolorowych kredek. Do woreczka skrzętnie wkładamy nowe buciki, które będą nam towarzyszyć w szkole. Jeszcze tylko śniadaniówka z pysznym drugim śniadaniem, całus od Rodziców, może ulubiona maskotka i pora rozpocząć nową przygodę – WITAJ, SZKOŁO!
Nowa podróż, nowy etap - zarówno dla dzieci, jak i rodziców - jest pełen emocji. Pojawia się ekscytacja, ale dają znać o sobie również obawy. Adaptacja w szkole to czas dostosowania się ucznia do nowych wymagań, zasad, ale również do nauczycieli i kolegów, koleżanek; jednym słowem - do nowego środowiska. Jest to bardzo ważny etap, gdyż wpływa na późniejszy proces edukacji, jak i na jego zdrowie psychiczne i kontakty społeczne.
Grafika: bliżej przedszkola
JAK ZATEM POMÓC?
1. Rozmawiaj z dzieckiem na temat tego, co czuje. Mów do niego czule, bądź cierpliwy i wyrozumiały. WAŻNE JEST UWAŻNE SŁUCHANIE! – Nie dawaj rozwiązań, a pozwól dziecku wyrazić wszystkie swoje myśli i emocje. Pokaż, że zawsze może na Ciebie liczyć!
2. Nie oceniaj! – Wyrażaj akceptację i zrozumienie. Często nam, dorosłym, problemy dzieci wydają się błahe, ale dla dziecka są olbrzymią trudnością. Dlatego wspieraj, doceniaj najmniejszy krok i bądź obok.
3. Doceniaj nie tylko osiągnięcia, ale również wysiłek dziecka.
4. Ufaj nauczycielowi! – Nawiązuj dobry kontakt z nauczycielem, komunikuj o trudnościach dziecka, śledź postępy, proś o pomoc.
5. Krótkie pożegnania i rutyna! – Ustal z dzieckiem sposób pożegnania może to być np. przybicie piątki, żółwika, przytulenie. Nie przeciągaj rozstania, gdyż z czasem pojawi się niepokój w Tobie i w dziecku. Żegnaj z uśmiechem i pozytywnym komunikatem np. „Miłego dnia!”.
6. Jeżeli dziecko ma trudności nawiązywaniu nowych znajomości, wspomóż go np. zapraszając rówieśników poza szkołą do środowiska, gdzie dziecko czuje się bezpiecznie, np. do domu. Pamiętaj, Rodzicu, aby dać na wszystko dziecku czas!
7. Pomagaj w nauce! Bądź cierpliwy i wyrozumiały. Nie wszystko musi być perfekcyjne :D A jeżeli dziecko ma trudności w nauce, to porozmawiaj z nauczycielem – on wskaże odpowiednie działania wspierające.
8. Gdy jednak trudności adaptacyjne utrzymują się dłuższy czas i sprawiają wycofanie dziecka, wahania nastroju, ataki agresji, niechęć rozmowy o szkole, problemy ze snem itp., warto sięgnąć po pomoc specjalisty (psychologa szkolnego, pedagoga szkolnego).
RAZEM SPĘDZIMY WSPANIAŁE CHWILE!
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!