Szkoła Podstawowa nr 2 w Jaśle

Rozwój sportowy uczniów SP2

Znając potrzeby rozwojowe uczniów, ich zainteresowania i predyspozycje Szkoła Podstawowa nr 2 w Jaśle od wielu lat prowadzi kształcenie w klasach sportowych:

• w klasach I - III tworzymy klasy o profilu pływackim, ogólnorozwojowym,
  • w klasach IV - VI klasy kształcące w dziedzinach: pływanie, siatkówka, koszykówka z elementami lekkoatletyki, gimnastyki, narciarstwa biegowego, rolkarstwa, gry zespołowe oraz piłka nożna.

Umiejętności zdobyte na zajęciach sportowych mają duży wpływ na ogólny rozwój dzieci. Jak przekonują wychowawcy klas sportowych, ich podopiecznych
cechuje ogromna kreatywność, aktywność, pomysłowość, inwencja, jako cechy niezwykle przydatne w nauce szkolnej i w życiu.
Nasi nauczyciele tworzą programy autorskie w dziedzinach: pływanie, piłka nożna, siatkówka, koszykówka z elementami lekkoatletyki, gimnastyki, narciarstwa biegowego, łyżwiarstwa, rolkarstwa i gier sportowych. Całość stanowi doskonałą odmianę formy zabawowej. Naturalne formy ruchu: biegi, skoki, pady, rzuty rozwijają szybkość, zwinność, siłę i wytrzymałość. Ważną cechą tych zalążków dyscyplin sportowych jest odpowiedzialność za siebie i współdziałanie w grupie, samokontrola i zasady fair play.
Głównym celem prowadzenia klas sportowych jest upowszechnianie sportu wśród uczniów naszej szkoły oraz propagowanie sportowego stylu życia. Zajęcia sportowe mają również duży wpływ na rozwój psychiczno-duchowy. Dzieci uczestnicząc w nich mogą w pełni zaspokoić swoje potrzeby w zakresie ambicji, satysfakcji, mobilizacji i spełnienia. Program zajęć pozalekcyjnych stwarza szansę rozwoju uczniom zarówno uzdolnionym sportowo jak i tym słabszym, ponieważ dla takich uczniów wybieramy konkursy o mniejszej randze , motywując ich do jeszcze bardziej wytężonej pracy nad sobą.

KLASY SPORTOWE W SP2

KLASA IIa:

mgr Ilona Wojdyła, mgr Damian Ciborowski
zdjęcia kl. Ia

KLASA IIIa:

mgr Ilona Wojdyła, mgr Damian Ciborowski
zdjęcia kl. IIa

KLASA Va:

mgr Aleksandra Wypasek, mgr Krzysztof Urbanek
zdjęcia kl. IVa

KLASA VIb:

mgr Damian Ciborowski, mgr Robert Podkulski
zdjęcia kl. Vb

Uczniowie klas sportowych po roku kształcenia posiadają następujące umiejętności:

2 klasa:
- poślizgi na piersiach i grzbiecie
- skoki do wody płytkiej
- pływanie z deską na piersiach i grzbiecie
- elementarne pływanie kraulem na piersiach i grzbiecie

3 klasa:
- pływanie kraulem na piersiach i grzbietem
- elementarne pływanie stylem klasycznym
- podstawy poruszania się nogami do stylu motylkowego
- skoki do wody głębokiej

5 klasa:
- pływanie trzema stylami na poziomie elementarnym
- kształtowanie technik poznanych styli
- skoki startowe do styli pływackich
- pływanie w płetwach stylami

6 klasa:
- pływanie dystansowe stylem dowolnym
- kształtowanie poznanych technik
- nauka i doskonalenie stylu motylkowego
Wszyscy uczniowie klas sportowych już od najmłodszych roczników nabywają umiejętności innych dyscyplin sportowych, których uczą się w szkole:
Slipingi, skok w dal, rzut piłeczka palantową, bieg sprinterski, bieg narciarski, jazda na rolkach, jazda na nartorolkach, bieg na nartach, jazda na rowerze, rytmika i taniec, podstawy gimnastyki.

Prowadzenie klas sportowych przynosi wspaniałe efekty:
W roku szkolnym 2016/17 na arenie
600-set szkół województwa podkarpackiego Nasza Szkoła zajmuje 19-tą pozycję, a nasi uczniowie potrafią zdobywać medale od Mistrzostw Województwa aż do rangi Mistrzostw Polski.

Najważniejsze osiągnięcia uczniów Szkoły Podstawowej nr 2:

• 6 złotych, 3 srebrne, 2 brązowe medale podczas Mistrzostw Polski w narciarstwie biegowym
  • Brązowy medal podczas Mistrzostw Polski w narciarstwie biegowym.
  • 12 złotych, 6 srebrnych i 5 brązowych medali podczas Amatorskich Mistrzostw Polski w pływaniu.
  • 2 złote, 1 srebrny i 2 brązowe medale podczas Mistrzostw Polski w Rolkarstwie Szybkim
  • 11miejsce w Finale wojewódzkim w Łyżwiarstwie Szybkim
  • 6miejsce w Finale wojewódzkim w Trójboju lekkoatletycznym