Wizyta uczniów klas ósmych w Instytucie Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk w Krakowie
31 maja br. IFJ PAN podjął współpracę z Generatorem Nauki GEN w Jaśle w tym dniu zostało podpisane porozumienie o współpracy dydaktyczno-naukowej pomiędzy Miastem Jasłem reprezentowanym przez Burmistrza Miasta Jasła Ryszarda Pabiana a Instytutem Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk, którego przedstawicielem był Dyrektor prof. dra hab. Tadeusz Lesiak.
Dzięki nawiązanej współpracy nasi uczniowie mieli możliwość wizyty w tak wyjątkowym miejscu, jakim jest Instytut Fizyki Jądrowej i choć przez chwilę móc odczuć moc prawdziwej nauki. Uczniowie odwiedzili laboratoria badawcze i naukowe, w których pracownicy IFJ przedstawili im swoje badania i osiągnięcia w różnych dziedzinach fizyki współczesnej.
W laboratorium Nanoświat - świat atomów uczniowie mieli możliwość dowiedzieć się o prowadzonych badaniach dotyczących nowych, funkcjonalnych materiałów, bazujących głównie na układach cienkowarstwowych. Prowadzący zajęcia dr Juliusz Chojenka w wyczerpujący sposób opisał ich powstawanie oraz zastosowania. Zobaczyli w jaki sposób uzyskuje się materiały wykorzystywane do budowy najszybszych komputerów poznali zjawisko, które pozwoliło na zrewolucjonizowanie techniki zapisu magnetycznego.
Następnie odwiedzili laboratorium Synteza jądrowa a neutron. Tutaj z kolei pani dr hab. Agnieszka Kulińska opowiadała o syntezie termojądrowej jako źródle energii dla elektrowni przyszłości. Uczniowie dowiedzieli się, że przeprowadzona na Ziemi fuzja jądrowa będzie źródłem energii na skalę dużo mniejszą niż w Słońcu. Ale ta mniejsza skala oznacza, że temperatura niezbędna do tego, aby fuzja jądrowa była praktycznym źródłem energii, musi być dużo wyższa (powyżej 100 mln °C). Zrealizowanie tego procesu jest największym wyzwaniem, przed którym stoją naukowcy i inżynierowie z całego świata. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia nowoczesnego urządzenia typu tokamak.
Dr hab. Magdalena Fitta oprowadziła uczniów po pracowni Laboratorium Badań Magnetycznych Od magnetytu do nadprzewodnika wysokotemperaturowego objaśniając prawdziwe oblicze zjawiska magnetyzmu, opowiedziała mi jak skroplono hel i odkryto nadprzewodnictwo oraz jaką rewolucję wywołały nadprzewodniki wysokotemperaturowe Zobaczyli na własne oczy: skroplone gazy: azot i tlen ; fascynujące zjawiska w niskich temperaturach np. lewitację nadprzewodnika wysokotemperaturowego.
Uczniowie z zainteresowaniem przyglądali się prezentowanym zagadnieniom i doświadczeniom, technologicznym nowościom oraz włączali się w dyskusję o energii przyszłości.
Wizyta w IFJ PAN była fascynującym spotkaniem z nauką, które, mamy nadzieję zainspiruje naszych uczniów do samodzielnego zgłębiania fizyki – nauki przyszłości.
Poniżej linki do materiałów IFJ PAN:
https://www.ifj.edu.pl/
https://www.ifj.edu.pl/popularyzacja/
https://www.youtube.com/channel/UCHVsXFQjV8zZFRn66pc5LCw
https://www.youtube.com/watch?v=__NFF7RJ9Dk&t=10s
https://www.ifj.edu.pl/popularyzacja/zwiedzanie/laboratoria/nz54.jpg
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!