Logo SP2 w Jaśle

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Ocena 0/5

 „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada,

lecz przez to kim jest: nie przez to, co ma,

lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”

                                     Św. Jan Paweł II

 

Czy mogę pomagać innym ?

5 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych. Święto jest dedykowane wszystkim tym osobom, które w sposób bezinteresowny angażują się we wszelkie akcje i inicjatywy na rzecz drugiego człowieka, środowiska, zwierząt i otaczającego nas świata. Jest to również idealna okazja do tego, aby każdy wolontariusz mógł pochwalić się swoimi podejmowanymi działaniami  i zachęcić innych do wszelkich akcji niosących pomoc potrzebującym, co niniejszym czynimy.

Wolontariuszem bowiem może tak naprawdę zostać każdy z nas bez względu na wiek czy płeć. Bycie wolontariuszem to nic trudnego, wystarczy posiadać kilka cech: wrażliwość, która pozwala być wnikliwym obserwatorem tego co dzieję się wokół nas, trochę empatii, aby wejść w położenie  konkretnej osoby czy sytuacji, szczyptę cierpliwości, dzięki której  konsekwentnie i systematycznie dążymy do wyznaczonych celów, być odpowiedzialnym  za podejmowane działania, a także  tolerancyjnym i pracowitym. Wspólnym mianownikiem tych wszystkich zalet powinna być miłość  do drugiego człowieka. 

W naszej społeczności szkolnej nie brakuje nauczycieli i uczniów, którzy z wielkim sercem  i poświęceniem angażują się w różnorakie akcje charytatywne lokalne, ogólnopolskie i światowe. Przykładem może być rozprowadzania cegiełek dla potrzebujących rówieśników np. akcja „Pomóż i ty Kacperkowi”, organizowanie „Dnia Życzliwości i Pozdrowień”, pokazy ratownictwa przeprowadzane przez uczniów  naszej szkoły wśród przedszkolaków z lokalnych przedszkoli, udział w zbiórkach np. „Góra grosza” czy  „Szlachetna paczka”, kwesty prowadzone na rzecz podopiecznych PCK czy pomoc dla schroniska „Azyl u Majki” oraz sprzedaż serc  w ramach akcji „Szkoła szkole” pomoc dzieciom z Syrii.

Od dłuższego czasu cały świat żyje w cieniu pandemii koronawirusa, która dla wielu starszych ludzi, osób niepełnosprawnych i wszystkich tych, którzy czują się nieporadni w życiu codziennym stał się prawdziwa zmorą. Młodzież naszej szkoły nie pozostaje obojętna w takich sytuacjach i przygotowuje Kartki Świąteczne dla podopiecznych hospicjum oraz bierze udział w akcji „Mikołaj na Mikołajki” tworząc własnoręcznie wykonane mikołaje dla dzieciaków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jaśle. Bezcenne są emocje, które towarzyszą zarówno wolontariuszom jak i obdarowywanym osobom,  łezka radości w oczach starszych  czy szczery uśmiech dzieciaków.

Cytując słowa biskupa Jana Chrapka, że „człowiek odnajduje siebie tylko w bezinteresownym dawaniu” zachęcamy wszystkich do dzielenia się sobą i wzajemną życzliwością i odpowiedzią zdecydowanym TAK na pytanie  postawione w tytule artykułu.

 

powrót do kategorii
Poprzedni Następny
Spodobała Ci się informacja? Zostaw nam swoją opinię
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!
Twoja ocena
Ocena (0/5)

Pozostałe
aktualności