Szkoła Podstawowa nr 2 w Jaśle

Jasielska Liga Naukowa z Lotosem

Tutaj zaczyna się sukces!

Zobacz film umieszczony na stronie tvjaslo.pl

ROK SZKOLNY 2017/2018

Projekt JLN z Lotosem na temat: "Uśmiech dobry na wszystko. Jak uświadomić jasielskim uczniom, że uśmiech i poczucie humoru pomagają w życiu?".

Uczennice klasy VIa Anna Maczuga, Aleksandra Pelczar i Oliwia Pham Van pod opieką Barbary Goleń realizują projekt na temat: "Uśmiech dobry na wszystko. Jak uświadomić jasielskim uczniom, że uśmiech i poczucie humoru pomagają w życiu?". Ligowiczki poprzez realizowane zadania projektowe chciały uświadomić wszystkim, jaką rolę odgrywają uśmiech i poczucie humoru w codziennym funkcjonowaniu człowieka. Przyłączając się do obchodów Światowego Dnia Uśmiechu
(obchodzonego w pierwszy piątek października) uczennice zorganizowały w szkole akcję
"Podziel się uśmiechem". Rozprowadziły wśród uczniów żółte znaczki uśmiechniętej buzi - symbol uśmiechu. Namawiały, aby każdy poddał się refleksji i odpowiedział sobie na pytanie, jakim jest człowiekiem- wesołkiem czy ponurakiem. Uświadamiały społeczności szkolnej, że cechy charakteru takie jak: otwartość na ludzi, poczucie humoru, szczery uśmiech na twarzy, radość i optymistyczne nastawienie do życia są mile widziane przez innych. Ligowiczki przygotowując plakat, gazetkę, ankietę skierowaną do uczniów, artykuł, jak również organizując konkurs literacki, czy "Kabareton - Śmiej się z nami", uzmysłowiły wszystkim walory szczerego uśmiechu i pogodnego usposobienia. Przeprowadziły również wywiad z Panem Sebastianem Wiatrem i panią Dorotą Rzońcą, osobami z dużym poczuciem humoru. Zaproszeni goście przyznali, że uśmiech i poczucie humoru pomogły im w życiu osobistym, rodzinnym, zawodowym i społecznym. Ligowiczki mają nadzieję, że poruszona przez nich tematyka zainspiruje zainteresowanych do rozwijania u siebie wyżej wymienionych cech. Na początek polecają motto: "Jeśli potrafisz śmiać się z siebie - to najlepszy dowód, że masz poczucie humoru" (Molier).

fotogaleria

JAŚLANIE I ŚCIĄGANIE

Uczniowie kl. VI d - Zuzanna Ciureja, Amelia Pawlina i Kamil Jarosz realizują projekt ,,Jaślanie i ściąganie. Jak jaślanie oceniają różne ściąganie?''. Nastolatkowie badali opinie mieszkańców Jasła na temat ściągania w szkole. Prowadzili badania fokusowe za pomocą skryptu, czyli pytań w wersji elektronicznej, przeprowadzali także typowe ankiety oraz wywiady.
Okazało się, że prawie wszyscy jaślanie, niezależnie od wieku, płci i wykształcenia, ściągali, ściągają i ściągać będą. Zdaniem większości ściąganie ułatwia życie, oszczędza czas, pomaga w nauce, a nawet umożliwia awans.
Słowo ,,ściąganie'' kojarzy się głównie z odpisywaniem w szkole, ale oznacza również pobieranie plików na komputer oraz plagiat. W związku z tym uczniowie spotkali się również ze specjalistami - etyczką, kustoszem i sędzią. Pytali o ocenę procederu ściągania w różnych aspektach. Ich opinie były odmienne od zdania ankietowanych jaślan, bo, jak mówi przysłowie ormiańskie, lepiej być niemym niż kłamcą.