Szkoła Podstawowa nr 2 w Jaśle


Idź do treści

Jasielska Liga Naukowa z Lotosem


Tutaj zaczyna się sukces!

Zobacz film umieszczony na stronie tvjaslo.pl

ROK SZKOLNY 2016/2017

WYKAZ PROJEKTÓW EDUKACYJNO-BADAWCZYCH REALIZOWANYCH
W RAMACH JASIELSKIEJ LIGI NAUKOWEJ Z LOTOSEM


1. Jakie działania należy podjąć, aby przygotować interesujące przedstawienie teatralne?
- skład zespołu: Martyna Babiarz, Izabela Raś, Weronika Zyzak - kl Ib, opiekun Anna Bobula.
2. Jak młodzi mieszkańcy Jasła mogą rozwijać swoje zainteresowania w naszym mieście?
- skład zespołu: Szymon Madejczyk, Dominika Pachana, Aleksander Piekarz - kl. IIId, opiekun Małgorzata Pięta.
3. Jak zachęcić młodych jaślan do aktywnego spędzania wolnego czasu?
- skład zespołu: Antoni Baciak, Jakub Burnatowski, Paulina Drechny - kl. IIIa, opiekun Jolanta Terwicz.
4. "Podaj łapkę" - Jak zaprzyjaźnić się z psem?
- skład zespołu: Lena Spisak, Domnika Kędzior, Krzysztof Jurkowski kl. IVb opiekun Dorota Kamińska-Kowalik.
5. Znani - niepoznani… Jak przybliżyć naszym rówieśnikom sylwetki znanych jaślan?
- skład zespołu: Wiktoria Borcz, Katarzyna Płaziak, Natalia Walowska - kl. VIa, opiekun Wiesława Szymczak.
6. Jak w naszym regionie wykorzystywane są odnawialne źródła energii?
- skład zespołu: Miłosz Borda-Sieczkowski, Anna Opałka, Dominika Pabisz - kl. IVb, opiekun Anna Kita.
7. "Opowiedz mi Babciu, opowiedz mi Dziadku. Jak postrzegają swoich dziadków jasielscy uczniowie?"
- skład zespołu: Anna Maczuga, Weronika Sepioł, Natalia Jaworska - kl. Va, opiekun Barbara Goleń.
8. Jak promować lokalnych artystów sceny muzycznej Jasła?
- skład zespołu: Zuzanna Bara, Mateusz Ochała, Oliwia Plakut - kl. Vc, opiekun Aleksandra Wypasek.
9. Kołocze, prozioki a może zimnioki - czyli jak jadali nasi rodzice i dziadkowie na co dzień i od święta?
- skład zespołu: Nadia Czech, Katarzyna Syrek, Gabriela Sochacka - kl. IVc, opiekun Bożena Dunaj.


PODSUMOWANIE KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO "AKTYWNY WYPOCZYNEK W NASZYM MIEŚCIE"

W kwietniu 2017r. zespół ligowy z klasy III a w składzie: Paulina Drechny, Jakub Burnatowski i Antoni Baciak ogłosił zakończenie konkursu fotograficznego pt. "Aktywny wypoczynek w naszym mieście". Dokonał podsumowania zgromadzonych zdjęć i filmików.
Ogółem przysłano 123 zdjęcia. Najwięcej zdjęć przysłali uczniowie klasy II b- 52, III a- 40 oraz II a- 19. Klasa III a przysłała ponadto jeden filmik.
Pozostałe wyniki przedstawiają się następująco: kl. I a- 1 zdjęcie, II c- 4 zdjęcia, III b- 1 zdjęcie, III c- 1 zdjęcie, III d- 5 zdjęć i 1 filmik.
Zespół ligowy postanowił wyłonić spośród uczniów klas I-III tych, którzy wyróżniają się największą aktywnością ruchową. Uznał, że należy
nagrodzić 12 uczniów i przyznać 10 wyróżnień. Zdecydował, że zwycięzcy otrzymają nagrody rzeczowe, tj. kubeczki, bawełniane podkoszulki, ołówki, długopisy, lniane torby, piłeczki, skakanki, oraz gumy do skakania.
Ligowicze wydrukowali zgromadzone zdjęcia. Zakupili kolorowe plansze formatu B1 i nakleili na nich wydrukowane zdjęcia oraz wyniki konkursu. Gotowe plansze zawiesili na tablicy korkowej, na I piętrze, obok sali nr 13.

Jolanta Terwicz

Wyniki konkursu fotograficznego - otwórz
fotogaleria

film - otwórzWNIOSKI Z PRZEPROWADZONYCH WYWIADÓW

Ligowiczki z klasy Va spędziły z gośćmi czas w miłej atmosferze, zadając przygotowane pytania, uważnie słuchając i sporządzając krótkie notatki. Na podstawie uzyskanych informacji z przeprowadzonych wywiadów, zredagowały notatki i zamieściły je w kronice pt. "Opowiedz mi Babciu, opowiedz mi Dziadku". Zdobyte informacje posłużyły im do opracowywania następujących wniosków:
- Przedstawione osoby są przykładem na to, że w obecnym czasie zmianie uległ wizerunek babć i dziadków.
- Współcześni seniorzy, są to często osoby bardzo aktywne, mające swoje zainteresowania oraz angażujące się w różne sfery życia społecznego.
- Cieszą się w środowisku lokalnym dużym zaufaniem, zainteresowaniem
i szacunkiem.
- Jako osoby publiczne uczestniczą w różnych prelekcjach, uroczystościach miejskich
i lokalnych, przyczyniając się do tworzenia historii miasta i regionu.
- Podjęte obowiązki wykonują bez jakiegokolwiek wynagrodzenia.
- Godzą obowiązki rodzinne z własnymi zainteresowaniami i pasją.
- Są kustoszami tradycji rodzinnej i lokalnej.
- Pełnią funkcję integrującą w stosunku do całej rodziny.
- Dbają o to, aby wszyscy żyli ze sobą w zgodzie, aby mieli dobre relacje, aby spotykali się w domu rodzinnym na celebrowaniu świąt oraz różnego rodzaju uroczystościach.
- Swoją życzliwą postawą wobec innych, przyczyniają się do kształtowania ich charakterów.
- Mimo ogromu obowiązków, mają wspaniały kontakt z własnymi wnukami, z którymi miło i pożytecznie spędzają czas, biorąc udział w tak zwanej "sztafecie pokoleń".
Celem przeprowadzonych wywiadów było przedstawienie aktywnych seniorów, którzy własnym zaangażowaniem zarażają innych i dają im receptę na realizację własnych pragnień i marzeń, w okresie tzw. "jesieni życia".


UPRAWIAJMY SPORT!

W kwietniu byliśmy w MOSiRze sprawdzić, jak młodzi jaślanie rozwijają swoje zainteresowania sportowe. Pracujący tam sędzia piłki siatkowej, pan Damian Aleksander, oprowadził nas po wszystkich obiektach sportowych. Poznaliśmy: halę sportową, siłownię, salę do fitness, stadion piłkarski, korty, ściankę wspinaczkową oraz krytą pływalnię i lodowisko. Przy tej okazji zobaczyliśmy sprzęt sportowy i wyposażenie sal do ćwiczeń.
Zainteresowani mają możliwość uczęszczać: na siatkówkę, judo, piłkę nożną, karate, piłkę nożną halową oraz pływalnię. Bardzo duże wrażenie wywarło na nas piękne, niedawno otwarte nowoczesne Podkarpackie Centrum Sportów Walki. Skorzystaliśmy z okazji i braliśmy udział w zajęciach najmłodszych judoków prowadzonych przez trenera pana Czarneckiego. To były niesamowite chwile.
Zachęcamy wszystkich do udziału w licznych imprezach sportowych organizowanych w jasielskim MOSiRze. Tam naprawdę aktywnie się wypoczywa.

Ligowicze klasy III"d": Szymon Madejczyk, Dominika Pachana, Aleksander Piekarz.


WYWIAD Z KREMLOWSKIMI KURANTAMI

W ramach projektu Jasielskiej Ligi Naukowej z Lotosem uczeniowie klasy V c: Oliwia Plakut, Zuzanna Bara i Mateusz Ochała przeprowadziły wywiad z jasielskim zespolem muzycznym Kremlowskie Kuranty.
Zuzia,Oliwia i Mateusz odwiedzili zespół Kremlowskie Kuranty podczas ich próby muzycznej w celu przeprowadzenia z nimi wywiadu. Uczniowie dowiedzieli się o tym, że zespół powstal ponad trzydzieści lat temu w Jaśle. Jego skład worzy obecnie 7 muzyków. Zespół przygotowuje się do wydania jesienią tego roku swojej ósmej, autorskiej płyty muzycznej. Zuzia, Oliwia i Mateusz dowiedzieli się, że Zespół powstał w 1986 r. w Jaśle na Podkarpaciu, skąd część składu przeniosła się do Krakowa. Wywodzi się z punkowej sceny, ale muzycznie od początku wymyka się schematom. Jego muzyka z racji poetyzujących tekstów lidera Irka Dańko bywa określana punkową poezją śpiewaną.
Dzieci były bardzo zadowolone z możliwości przeprowadzienia wywiadu z muzykami oraz bycia świadkiem próby muzycznej.

fotogaleria

Aleksandra WypasekSONDAŻ ULICZNY

W ramach projektu Jasielskiej Ligi Naukowej z Lotosem uczeniowie klasy V c: Oliwia Plakut, Zuzanna Bara i Mateusz Ochała przeprowadzili w kwietniu sondaż uliczny na temat: "Który z wymienionych artystów Jasielskiej Sceny Muzycznej jest znany jasielskiemu społeczeństwu".
Zuzia,Oliwia i Mateusz w różnych miejscach naszego miasta pytali przechodniów czy znają artystów jasielskiej sceny muzycznej.takich, jak: Ralph Kamiński, Mateusz Mijal, Afera Blues Group, Jass Brass Consort, Kremlowskie Kuranty oraz innych. Po analizie danych, uczniowie sprecyzowali wyniki sondażu. Okazało się, że najbardziej znanym artystą sceny muzycznej Jasła (przewaga głosów) jest Mateusz Mijal, a następnie plasują się Ralph Kamiński, Afera Blues Group, Jass Brass Consort i Kremlowskie Kuranty.
Dzieci były bardzo zadowolone z możliwości przeprowadzienia sondażu ulicznego.

fotogaleria

Aleksandra WypasekSPOTKANIE Z MATEUSZEM MIJALEM

W ramach projektu Jasielskiej Ligi Naukowej z Lotosem uczeniowie klasy V c: Oliwia Plakut, Zuzanna Bara i Mateusz Ochała przeprowadzili w maju wywiad z Mateuszem Mijalem.
Zuzia,Oliwia i Mateusz Zaprosili artystę na spotkanie i rozmowę na temat jego kariery. Mateusz opowiedział im jak zaczęła się jego kariera muzyczna, na jakich instrumentach umie grać, jakim dorobkiem muzycznym może poszczycić się w jego karierze, z jakimi zespołami współpracował i jakie ma plany na przyszłość. Artysta chętnie odpowiadał na pytania i opowiadał o swoim życiu. Kończąc spotkanie uczniowie otrzymali autografy od artysty i zrobili zdjęcia pamiątkowe.
Dzieci były bardzo podekscytowane spotkaniem z gwiazdą nie tylko jasielskiej, ale i polskiej sceny muzycznej.

fotogaleria

Aleksandra WypasekKONKURS FOTOGRAFICZNY

Organizatorem konkursu fotograficznego "Gotowanie na wesoło", jest zespół ligowy w ramach projektu "Kołocze, prozioki, a może zimnioki - czyli jak jadali nasi rodzice i dziadkowie na co dzień i od święta?" - Jasielskiej Ligii Naukowej z Lotosem w składzie: Nadia Czech, Gabriela Sochacka, Katarzyna Syrek z klasy IV c wraz z opiekunem panią Bożeną Dunaj.

regulamin - otwórzKOLEJNE ETAPY PROJEKTU JUŻ ZA NAMI

W ramach naszego projektu systematycznie realizujemy nasze kolejne zadania - tym razem zajęcia praktyczne. W ramach kolejnego zadania zostałyśmy zaproszone przez na spotkanie i krótki kurs kulinarny przeprowadzony przez przemiłe panie. Nasze projektowe Prozioki wykonałyśmy na medal - sami zobaczcie. Kołocz smakował wybornie, a udekorowane przez nas pierniczki trafiły do naszych najbliższych członków rodziny oraz do naszych kolegów z klasy. Ponadto w trakcie spotkania dowiedziałyśmy się wielu ciekawych rzeczy na temat tradycyjnych potraw oraz strojów regionalnych. Jedno jest pewne - przy wspólnym gotowaniu miło spędziłyśmy czas.
Ligowiczki z projektu
"Kołocze, prozioki a może zimnioki" - czyli jak jadali nasi rodzice i dziadkowie na co dzień i od święta? - skład zespołu: Nadia Czech, Katarzyna Syrek, Gabriela Sochacka - kl. IV c.

fotogaleria"KOŁOCZE, PROZIOKI A MOŻE ZIMNIOKI"

Witajcie to znowu my - ligowiczki z klasy IV c. W ramach projektu Jasielskiej Ligi Naukowej z Lotosem nadal aktywnie zdobywamy informacje na temat naszego projektu "Kołocze, prozioki a może zimnioki" - czyli jak jadali nasi rodzice i dziadkowie na co dzień i od święta? Tym razem postanowiłyśmy się podzielić tymi informacjami z naszymi kolegami i koleżankami z klasy i pobawić się w panie nauczycielki. Przygotowałyśmy i przeprowadziłyśmy obszerną prezentację multimedialną na ten temat, na lekcji historii. Koledzy mogli się dowiedzieć jak dawniej jadali nasi rodzice i dziadkowie, jak przygotowywano potrawy, gdzie je przechowywano i jak konserwowano, aby jak najdłużej zachować ich świeżość. Ponadto mogli dowiedzieć się jakie potrawy regionalne najczęściej jadano w naszym regionie.
Nawet nie przypuszczałyśmy, że wzbudzi to takie zainteresowanie - było wyjątkowo cicho - wszyscy uważali. Zwieńczeniem lekcji było rozdanie dla każdego przygotowanych wcześniej pierniczków - dla każdego z jego imieniem - pieczonych według sekretnej receptury Babci Basi (Pierników słynnych na cały świat) - przepis podamy wkrótce czekajcie cierpliwie….. (
Katarzyna Syrek, Gabriela Sochacka, Nadia Czech z klasy IV c).

fotogaleriaPODSUMOWANIE KONKURSÓW -"JAK OPIEKOWAĆ SIĘ PSEM", "JA I MÓJ PIES".

Zespół ligowy z klasy VIb Dominika Kędzior, Krzysztof Jurkowski, Lena Spisak w ramach projektu badawczego "Jak czworonogi wpływają na nasze życie", postanowili ogłosić konkurs plastyczny dla klas I-III "Jak opiekować się psem" i konkurs fotograficzny dla klas IV- VI "Ja i mój pies". Zostały przygotowane plakaty informujące o przebiegu konkursów, które zostały umieszczone na korytarzach szkoły. Na konkurs wpłynęło 70 prac w tym 40 plastycznych i 30 fotograficznych. Oceny prac konkursowych dokonała Komisja Konkursowa. Podczas oceniania prac Jury brało pod uwagę: technikę wykonanej pracy, oryginalność, pomysłowość, estetykę i oryginalne ujęcia.
Po obejrzeniu prac Jury postanowiło przyznać po trzy nagrody w każdym z konkursów.
Wyniki konkursu plastycznego "Jak opiekować się psem"
I miejsce: LENA FIRAK z klasy IIb
II miejsce: MARTSIA MACIEIK z klasy IIa
III miejsce KINGA RZOŃCA z klasy IIIb
Wyniki konkursu fotograficznego " Ja i mój pies"
I miejsce: ZUZANNA PĘTLAK z klasy IVa
II miejsce: LILIANA TRAN z klasy Vc
III miejsce EMILIA DUBIEL z klasy VId
Na zakończenie przygotowaliśmy wystawę prac w szkole i w Urzędzie Miasta Jasła.
Gratulujemy wszystkim dzieciom pięknych prac, a także dziękujemy za liczny udział w konkursie.

Ilona Wojdyła

fotogaleria
WYWIAD Z REŻYSEREM DŹWIĘKU W STUDIO NAGRANIOWM JASIELSKIEGO DOMU KULTURY

W ramach projektu Jasielskiej Ligi Naukowej z Lotosem Studio Nagraniowe Jasielskiego Domu Kultury odwiedzili uczniowie klasy V c: Oliwia Plakut, Zuzanna Bara i Mateusz Ochała.
Zuzia, Oliwia i Mateusz przeprowadzili wywiad z panem Wojtkiem Nowickim na temat trudów pracy reżysera dźwięku. Zadawali pytania w jaki sposób poprawnie zarejestrować nagranie muzyczne. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali i oglądali prezentację realizatora dźwięku, pana Wojtka Nowickiego, który pokazał im jak nagrywa się muzykę. Uczniowie przeprowadzili z nim wywiad na temat jego pracy. Wywiad nagrywali na dyktafon, a obraz zarejestrowali kamerą cyfrową. Po wywiadzie uczniowie podsumowali zdobytą wiedzę wzbogaconą o liczne wiadomości z zakresu poznania instrumentów, nagrania dźwięku oraz form jego zapisu. Dzieci wyciągnęły wnioski przydatne podczas tworzenia gazetki ściennej oraz plakatu.
Uczniowie byli bardzo zadowoleni możliwością spotkania z realizatorem dźwięku i zdobycia wiedzy jak funkcjonuje studio nagraniowe.

Aleksandra Wypasek

fotogaleriaWYWIAD Z RALPHEM KAMIŃSKIM

W ramach projektu Jasielskiej Ligi Naukowej z Lotosem uczennice klasy V c: Oliwia Plakut i Zuzanna Bara przeprowadziły wywiad z jasielskim muzykiem, Ralphem Kamińskim.
Zuzia i Oliwia zaprosiły Ralpha Kamińskiego na spotkanie w celu przeprowadzenia z nim wywiadu. Uczennice dowiedziały się od niego, jak wyglądała jego muzyczna droga do sławy. Ralph Kaminski to wokalista, autor tekstów oraz kompozytor, tworzący autorską muzykę nawiązującą stylistyką do artystycznego popu z elementami muzyki filmowej, mocno okraszoną dźwiękami skrzypiec i fortepianu. Ralph jest absolwentem Akademii Muzycznej w Gdańsku na wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej, studiował również na Muzycznym Uniwersytecie CODARTS w Rotterdamie. Artystycznie związany także z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku. Jest zdobywcą wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, takich jak Grand Prix międzynarodowego festiwalu CARPATHIA 2011 czy głównej nagrody na Międzynarodowym Kampusie Artystycznym FAMA 2013. W 2014 roku został również nominowany do prestiżowej nagrody artNoble w kategorii muzyka. Ralph chętnie odpowiadał na pytania uczennic i opowiadał o swoim życiu i planach na przyszłość. Zuzia i Oliwia dowiedziały się o jego początkach przygody z muzyką i o tym, że Ralph jest absolwentem Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaśle. Chętnie rozdawał autografy z dedykacją oraz podpisał jego nowo wydaną płytę "Morze".
Dzieci były bardzo zadowolone i szczęśliwe z możliwości spotkania i rozmowy z młodym, utalentownym artystą, który pochodzi z Jasła.

Aleksandra Wypasek

fotogaleriaWYWIAD Z JASS BRASS CONSORT

W ramach projektu Jasielskiej Ligi Naukowej z Lotosem uczeniowie klasy V c: Oliwia Plakut, Zuzanna Bara i Mateusz Ochała przeprowadziły wywiad z jasielskim big bandem, Jass Brass Consort.
Zuzia, Oliwia i Mateusz odwiedzili zespół Jass Brass Consort podczas ich próby muzycznej w celu przeprowadzenia z nimi wywiadu. Uczniowie byli pod wrażeniem składu zespołu, który tworzy wielu muzyków pod dowództwem pana Wojtka Nowickiego, którego już wcześniej poznali. Uczniowie dowiedzieli się, że Jass Brass Consort został założony przy Jasielskim Domu Kultury w 2013 roku przez pana Wojtka Nowickiego i Roberta Pisarka, a pierwsze próby zespołu rozpoczęły się w październiku 2013 roku. Od lipca 2014 skład powiększył się do miary 20 osobowego BIG BANDU. Muzycy opowiadali, że przez ostatnie lata big band koncertował, a także reprezentował Jasielski Dom Kultury oraz Miasto Jasło również za granicą. Dotychczasowe osiągnięcia Big Bandu to między innymi koncert z Henrykiem Miśkiewiczem, wybitnym polskim saksofonistą oraz klarnecistą, podczas Festiwalu "JasMaty 2014-Jasielskie Jazzowe Klimaty", który odbywa się pod patronatem Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza. Do sukcesu big bandu zaliczyć można także znalezienie się w gronie 13 innych big bandów z całej Polski podczas XX Ogólnopolskiego Festiwalu Big Bandów w Nowym Tomyślu. Jass Brass Consort brał również udział w Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym, który odbywa się w Liptovskim Mikulaszu na Słowacji.
Dzieci były bardzo zadowolone z możliwości przeprowadzienia wywiadu z tak licznym zespołem muzyków oraz bycia świadkiem próby muzycznej.

Aleksandra Wypasek

fotogaleriaWYWIAD Z AFERĄ BLUES GROUP

W ramach projektu Jasielskiej Ligi Naukowej z Lotosem uczeniowie klasy Vc: Oliwia Plakut, Zuzanna Bara i Mateusz Ochała przeprowadziły wywiad z jasielskim zespolem muzycznym Afera Blues Group..
Zuzia,Oliwia i Mateusz odwiedzili zespół Afera Blues Group podczas ich próby muzycznej w celu przeprowadzenia z nimi wywiadu. Uczniowie dowiedzieli się o tym, że zespół powstal ponad dwadzieścia lat temu w Jaśle. Przez jego skład przewinęło się kulkunastu jasielskich i nie tylko muzyków. Zuzia, Oliwia i Mateusz dowiedzieli się, że zespół występował kilka razy w telewizji, biorąc udział w programach myzycznych m.in. Droga do Gwiazd, Ananasy z Naszej Klasy, Must be the Music. Zespół tworzy obecnie 9 muzyków. Zespół jest typowo koncertowym bandem, który stara się krzewić w widzach zaintersowania muzyką rhythm'n'blues oraz Bluesową. Widać w nim duże nawiązanie do kultowego zespołu The Blues Brothers.
Dzieci były bardzo zadowolone z możliwości przeprowadzienia wywiadu z muzykami oraz bycia świadkiem próby muzycznej.

Aleksandra Wypasek

fotogaleria
SPOTKANIE Z TRENEREM SPORTOWYM ORAZ LEKARZEM

W dniu 15 lutego 2017 r. zaprosiliśmy na spotkanie do klasy III a trenera sportowego, pana Damiana Ciborowskiego, który zaprezentował nam swoje pasje, związane z uprawianiem różnych dyscyplin sportowych, np. jazdę na: nartorolkach, nartach biegowych, nartach zjazdowych, rowerach górskich, rowerach szosowych, uprawianie rolkarstwa szybkiego, biathlonu, pływanie różnymi stylami oraz pływanie na desce windsurfingowej.
Trener wyjaśnił nam, że należy dużo czasu poświęcać aktywnemu wypoczynkowi, ponieważ naturalne formy ruchu, takie jak: biegi, skoki, pady, rzuty rozwijają szybkość, zwinność, siłę i wytrzymałość. Udowodnił, podając przykłady, że ważną cechą dyscyplin sportowych jest odpowiedzialność za siebie i współdziałanie w grupie, samokontrola i zasady fair play. Stwierdził, że uprawianie sportu rozwija możliwości wykazania się inicjatywą oraz prowadzi do samodyscypliny. Według pana Damiana Ciborowskiego sport jest niezwykle ważną dziedziną życia.
W dniu 24 lutego 2017r. zaprosiliśmy na spotkanie lekarza, panią Magdalenę Wójtowicz- Baciak. W spotkaniu wzięło udział pięćdziesięciu uczniów z klas III a i III b. Pani doktor przeprowadziła pogadankę na temat:
"Zalety aktywności fizycznej" oraz odtworzyła filmik, ze strony You Tube, "Śmietnik w mojej głowie", odcinek 5 "Sport na zdrowie".
Pani doktor uświadomiła nam rolę aktywności fizycznej w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Stwierdziła, że ruch jest nieodzownym elementem życia. Udowodniła, jak ważne jest dla naszego zdrowia aktywne spędzanie wolnego czasu. Z aprobatą i dużym zainteresowaniem wysłuchaliśmy prelekcji oraz obejrzeliśmy filmik. Staraliśmy się aktywnie uczestniczyć w zajęciach i dużo zapamiętać. Uświadomiliśmy sobie, jak ważną rolę w życiu odgrywa ruch. Wyciągnęliśmy wnioski, że należy aktywnie spędzać wolny czas.
Prelekcje, w których uczestniczyliśmy, zmotywowały nas do aktywnego spędzania wolnego czasu oraz zachęcania innych do aktywności fizycznej.

Zespół ligowy z klasy III a: Antoni Baciak, Jakub Burnatowski, Paulina Drechny

fotogaleriaNIEZAPOMNIANY WYSTĘP

W piątek, 3 lutego 2017r. w naszej szkole, w ramach realizacji projektu Jasielskiej Ligi Naukowej z LOTOSEM na temat: "Jak młodzi mieszkańcy Jasła mogą rozwijać zainteresowania w naszym mieście", został zorganizowany występ uczniów z Państwowej Szkoły Muzycznej w Jaśle.
Z każdym młodym artystą uczeń - ligowicz przeprowadził rozmowę na temat jego zainteresowań muzycznych. Występujący odpowiadali na pytania: ile lat uczą się grać na wybranym przez siebie instrumencie, dlaczego ten wybrali, jak długo ćwiczą domu czy mieli już okazję występować przed publicznością.
Widzami i słuchaczami byli uczniowie uczęszczający na świetlicę szkolną. Mieli doskonałą okazję do wysłuchania przygotowanego repertuaru granego na gitarze, klarnecie, skrzypcach i trąbce.
Wszystkim uczestnikom akompaniowała nauczycielka z Państwowej Szkoły Muzycznej pani Renata Osikowicz-Wyroba.
Korzystając z okazji przybliżyła obecnym wiedzę o każdym instrumencie oraz zachęciła do rozwijania zainteresowań muzycznych.
Spotkanie to wywołało wiele niezapomnianych wrażeń, z pewnością dzieci będą długo go pamiętać.
Występ przygotowali uczniowie klasy IIId
Szymon Madejczyk, Dominika Pachana, i Aleksander Piekarz pod opieką pani Małgorzaty Pięty.


SPOTKANIE Z HODOWCĄ PSÓW MYŚLIWSKICH PANIĄ AGNIESZKĄ SPISAK

W miesiącu styczniu zaprosiliśmy do naszej szkoły Panią Agnieszkę Spisak - hodowcę psów myśliwskich rasy Wyżeł niemiecki w celu przeprowadzenia wywiadu na temat hodowli psów. Uczniowie zadawali przygotowane wcześniej pytania. Dowiedzieliśmy się ciekawych rzeczy na temat hodowli tej rasy psów jak również Pani Agnieszka opowiedziała nam jakie pieski mają charaktery , są to psy zrównoważone i z natury łagodne i przyjacielskie. Wspaniale dogadują się z dziećmi maja ogromną pasję myśliwską. Na co dzień spokojne, w lesie zmieniają się w prawdziwe demony myślistwa. Wyżeł niemiecki może mieszkać wszędzie, ale wymaga dużo ruchu i ćwiczeń. Na zakończenie spotkania podziękowaliśmy i zrobiliśmy z Panią Agnieszką pamiątkowe zdjęcie.

fotogaleriaWYWIADY PRZEPROWADZONE PRZEZ MŁODYCH LIGOWICZÓW

Uczniowie klasy III a: Antoni Baciak, Jakub Burnatowski i Paulina Drechny, realizując projekt naukowo-badawczy w ramach Jasielskiej Ligi Naukowej z LOTOSEM, przeprowadzili wywiad z pracownikami instytucji pozaszkolnych, działających na terenie Jasła, na temat rodzaju zajęć organizowanych w tych placówkach.
W listopadzie 2016 r. przeprowadzili wywiad z panem Tadeuszem Baniakiem, dyrektorem Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jaśle, natomiast w grudniu 2016 r. - z panią Grażyną Leńczuk, dyrektorem Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle oraz z panią Heleną Gołębiowską, zastępcą dyrektora Jasielskiego Domu Kultury. Uczniowie dowiedzieli się, jakie rodzaje zajęć organizowane są w tych placówkach.
Na potrzeby projektu, za zgodą rozmówców, rejestrowali przebieg wywiadów przy pomocy dyktafonu. Wykonali również wiele zdjęć dokumentujących rozmowy. Na koniec, korzystając z nagrania, opracowali wyniki wywiadów w pliku tekstowym, w tabeli zbiorczej.
Uczniowie zostali zachęceni do korzystania z oferty zajęć, proponowanych przez ośrodki, w których przeprowadzali wywiad. Po powrocie do szkoły reklamowali kolegom z klasy zajęcia organizowane przez te instytucje.

Jolanta Terwicz

fotogaleria
JASIELSKIE MUZEUM - CENNE EKSPONATY I WIADOMOŚCI

Witajcie! To znowu my, ligowiczki - Wiki Borcz, Kasia Płaziak i Natalka Walowska. Znacie już naszą ekipę z poprzednich wiadomości. W połowie grudnia odwiedziliśmy Muzeum Regionalne w Jaśle -my, czyli klasy VI a i VI d.
Już w progach gorąco przywitał nas przemiły kustosz- pan Mariusz Świątek i zaprowadził do sali, gdzie była przygotowana prezentacja multimedialna z biografami znanych i zasłużonych jaślan, wśród nich było wielu malarzy. Pan Świątek przedstawił nam ich życiorysy i pokazał reprodukcje obrazów. Pan kustosz podzielił się z nami swoją wiedzą na ten temat i interesującymi ciekawostkami.
Wszyscy byli zachwyceni wyjściem do Muzeum Regionalnego w Jaśle i cieszyli się, że mieszkańcy Jasła mieli takie wielkie osiągnięcia w sztuce i nauce.
Musimy przyznać, że niewiele wiedzieliśmy na ten temat i warto było poznać dokonania mieszkańców naszego miasta.
A oto nazwiska jaślan, których dokonania poznaliśmy:Jan Bieszczad, Wincenty Cygan, gen.Tadeusz Klimecki, Apolinary Kotowicz, Adam Stefan Loret, Maciej Loret, Ignacy Łukasiewicz, Stanisław Pigoń, Ignacy Pinkas, Stanisław Witowski-Iskrzynia, Kasper Wojnar, Jan Wodyński, Józef Wiśniowski, Jerzy Żuławski.
Wasze reporterki: Wiktoria Borcz, Katarzyna Płaziak, Natalia Walowska.
Cześć!

fotogaleriaBIBLIOTEKA - MIEJSCE WIEDZY

Ahoj, wszystkim czytelnikom ! To znowu my, ligowiczki z VI a. Początkiem grudnia postanowiłyśmy razem z koleżankami i kolegami z Via, VId i Vd wybrać się do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle. Celem wyprawy było zdobycie informacji o zasłużonych mieszkańcach naszego miasta. Doszłyśmy do wniosku, że skoro w naszym projekcie mamy zbadać, ,,Jak przybliżyć naszym rówieśnikom sylwetki znanych jaślan?", to musimy zaprosić do działań inne dzieci. Za zgodą opiekunki projektu i pani bibliotekarki zorganizowałyśmy te zajęcia. Ku utrapieniu polonistki poszczególne klasy wędrowały z nią na spotkania w bibliotece.
Na miejscu z zainteresowaniem słuchaliśmy pani bibliotekarki. Opowiedziała nam wiele ciekawych rzeczy o znanych jaślanach. Oto ich nazwiska: Bartłomiej z Jasła, Henryk Dobrzański-Hubal, Stanisław Kadyi, Andrzej Karpiński, Antoni Koralewski, rodzina Madejewskich, Romuald Palch, Roman Saphier, Klemens Sienkiewicz, Hugo Steinhaus, Rudolf Weigl, Kazimierz Wojciechowski, Zyndram z Maszkowic. Dowiedzieliśmy się, jak żyli i co zrobili, że noszą miano zasłużonych. Pewno nie wiecie, że patron ulicy, przy której znajduje się nasza szkoła - Antoni Koralewski, był trzykrotnie burmistrzem Jasła, dzięki niemu powstało gimnazjum i stacja kolejowa, natomiast straż pożarną założył aptekarz, Romuald Palch. Ludzkość wiele zawdzięcza Rudolfowi Weiglowi. Stworzył on pierwszą skuteczną szczepionkę przeciw tyfusowi plamistemu. Światowej sławy matematyk, Hugo Steinhaus opracował na potrzeby przemysłu odzieżowego wzory rozmiarów ubrań. Przydałyby się teraz takie wzorce! Pisał również aforyzmy. Jeden z nich jest szczególnie śmieszny: ,,Wszystkie bale są kostiumowe, nawet bal nudystów".
Zachęcamy was do własnych poszukiwań informacji, bo kto wie, co się kiedyś przyda.
Wasze ligowe reporterki:
Wiktoria Borcz
Katarzyna Płaziak
Natalia Walowska

fotogaleria

WIZYTA PRACOWNIKÓW STRAŻY MIEJSKIEJ ORAZ PRZEDSTAWICIELA STOWARZYSZENIA "STORAT"

Uczniowie klasy IV B biorący udział w Jasielskiej Lidze Naukowej z Lotosem w ramach projektu naukowo-badawczego "Jak czworonogi mogą wpływać na nasze życie" zaprosili przedstawicielki straży miejskiej, Panie Iwonę Głogowską oraz Bożenę Krupę. Celem było zorganizowanie spotkań warsztatowych na temat "Zachowań w sytuacjach zagrożeń ze strony psów."
Lista niebezpieczeństw, na które narażone są dzieci, jest niezwykle długa. Jednym z realizowanych przez funkcjonariuszy zagadnień w prowadzonych działaniach wychowawczych jest przygotowanie uczniów do radzenia sobie w sytuacji zaistnienia kontaktu z agresywnym psem. Głównie chodzi o to, aby ostrzec dzieci przed przenoszeniem swoich pozytywnych uczuć na każdego napotkanego czworonoga i nauczyć je zarówno ostrożności w kontaktach z obcymi zwierzętami jak i umiejętności radzenia sobie w sytuacji, gdy pies spróbuje zaatakować. Aby wzbogacić wiedzę uczniów także w temacie tych zagrożeń oraz uczynić zajęcia bardziej atrakcyjnymi, w spotkaniu wziął udział przewodnik psa - Jacek Dubiel ze Stowarzyszenia STORAT, ze swoim podopiecznym, pięknym owczarkiem niemieckim "Fuksem". Stowarzyszenie Cywilnych Zespołów Ratowniczych z Psami STORAT istnieje od 17 lat i bierze udział w akcjach ratowniczych organizowanych przez różne służby. Na chwilę obecną dysponują 10 psami, które uzyskały licencje uprawniające do wykorzystywania ich w akcjach poszukiwawczych.
Na zajęciach strażnicy najpierw w formie prelekcji zaakcentowali fakt, że ofiarami psów najczęściej padają dzieci, które często zbyt ufnie podchodzą do nieznajomego zwierzęcia. Funkcjonariusze udzielili wskazówek zebranym uczniom, na temat zasad postępowania z psami podkreślając, że aby nie być zaatakowanym, należy odnosić się do nich z dużą ostrożnością. Możliwość ataku można też zredukować do minimum pamiętając m.in. o tym aby: nie dotykać psa pod nieobecność właściciela, nie przeszkadzać gdy je, nie wchodzić na teren pilnowany przez psa oraz nie wkładać ręki przez płot. Nie można też drażnić psa np. rzucać w niego kamieniami, czy uderzać patykiem o ogrodzenie, za którym jest pies. Ponadto spotkanie pozwoliło poznać dzieciom przepisy dotyczące zwierząt, jak konieczność sprzątania po pupilu, obowiązek karmienia i dbania o zwierzę w domu czy obowiązek szczepień. Przedstawiona w trakcie zajęć pozycja "żółwika" została kilkakrotnie przećwiczone przez dzieci. Następnie strażnicy sprawdzili prawidłowość ich wykonywania przez uczniów.
Mundurowi oraz przedstawiciel STORATU starali się wyczerpująco odpowiadać na pytania i wątpliwości dzieci, posiłkując się przykładami ze swojej dotychczasowej, długoletniej praktyki. W ramach prelekcji odbyła się prezentacja filmu instruktażowego " Mój przyjaciel Rex".
Ostatnim elementem szkolenia był pokaz wyszkolenia psa Fuksa, który ku uciesze dzieci wspaniale pokonywał zaimprowizowane przeszkody i wzorowo reagował na komendy swojego opiekun

fotogaleriaWIZYTA W GABINECIE WETERYNARYJNYM "ANIMAL"

W ramach projektu Jasielskiej Ligi Naukowej z Lotosem "Jak czworonogi mogą wpływać na nasze życie" uczniowie klasy IV B Lena Spisak, Krzysztof Jurkowski, Dominika Kędzior udali się na spotkanie do gabinetu weterynaryjnego Pana Marcina Potempy.
Celem spotkania było przeprowadzenie wywiadu oraz pozyskanie informacji na temat opieki nad zwierzakami. Uczniowie dowiedzieli się od weterynarza, że praca ze zwierzętami to jego pasja, ale także odpowiedzialność i troska o ich zdrowie. Podstawowym jego zadaniem jest pomoc zwierzętom w chorobie i cierpieniu. Wykorzystując kilkunastoletnie doświadczenie i wiedzę, ciągle podnosi kwalifikacje zawodowe, indywidualnie podchodzi do każdego pacjenta, zapewnia podopiecznym profesjonalną opiekę medyczną. Pan Marcin opowiedział o podstawowych zasadach opieki nad zwierzętami. Psa, w zależności od rasy, trzeba czasem wykąpać, uczesać. Trzeba też każdemu psu zapewnić odpowiedni poziom aktywności. Należy o tym dowiedzieć się przed zakupem psa, ponieważ to określi też, ile czasu dziennie będzie potrzeba poświęcić zwierzęciu oraz jakie akcesoria się do tego przydadzą. Pies wymaga także okresowych wizyt u weterynarza. Szczepienia przeciwko wściekliźnie oraz na przykład kontroli stanu uzębienia. W przypadku wszystkich psów bardzo duże znaczenie ma właściwa dieta. Zachowanie odpowiedniego poziomu dostępności substancji odżywczych nie jest trudne, jeśli stosuje się gotowe mieszanki pokarmowe. Podawanie psu, zamiast karmy suchej lub mokrej, resztek ze stołu, nie jest sposobem żywienia. Informacje które uzyskaliśmy od Pana przydadzą się każdemu kto ma już swojego pieska lub w przyszłości myśli o zakupie pupila. Dziękujemy bardzo Panu Marcinowi za udzielenie wyczerpującego wywiadu.

fotogaleriaZNANI - NIEPOZNANI, CZYLI ZASŁUŻENI JAŚLANIE W PROJEKCIE JASIELSKIEJ LIGI NAUKOWEJ

W październiku 2016 r. trzy energiczne baby z VI a postanowiły wziąć udział w projekcie naukowo-badawczym. Wiktoria od zawsze chciała pokazać, na co ją stać. Gdy zobaczyła pierwsze efekty pracy rówieśników, postanowiła, że weźmie udział w kolejnej edycji ligi. Natalia jest trochę nieśmiała, więc zapragnęła pokazać innym, że nie wypadła sroce spod ogona i wiele potrafi. Kasia jest pyskata i wszędzie jej pełno, dlatego zgłosiła się do projektu. Nie jesteśmy miłośniczkami historii, ale wydało nam się ciekawe odkrywanie osiągnięć jaślan, których nazwiska są znane, ale właściwie nie wiadomo dlaczego. Ruszyłyśmy więc tropem przeszłości. Kto wie, dokąd nas zaprowadzi? A oto my, poszukiwaczki śladów ludzi, którzy przeminęli.Kasia piecze, jednak arcydzieła z tego nie będzie. Ale w innej dziedzinie kto wie? Wiktoria zaraz coś wykombinuje. Natalki biuro w remoncie ... więc przydzielili jej tymczasowe !!!WYWIADY Z CIEKAWYMI LUDŹMI

Kolejnym krokiem w realizacji zadań projektowych były przeprowadzone wywiady z jasielskimi seniorami na temat ich aktualnej aktywności i pełnionych ról społecznych.
W tym celu ligowiczki przeprowadziły wywiady środowiskowe i zdobyły informacje o ciekawych osobach pełniących społeczne funkcje w środowisku lokalnym. Uczennice skorzystały ze swojej wiedzy i ubiegłorocznych doświadczeń, jak prawidłowo przeprowadzić wywiad. Przed umówionym spotkaniem, przygotowując się do wywiadu z
panią Walerią Ćwik, panią Dorotą Rzońcą i panem Zbigniewem Dranką, przemyślały i opracowały pytania dotyczące rozmowy na temat aktualnej aktywności zaproszonych gości. Podczas spotkań uważnie słuchały i sporządzały krótkie notatki, które opracowały.

Wywiad z panią Walerią Ćwik - otwórz - fotogaleria

Wywiad z panią Dorotą Rzońcą - otwórz - fotogaleria

Wywiad z panem Zbigniewem Dranką - otwórz - fotogaleria


SPOTKANIE Z DOGOTERAPEUTKĄ PANIĄ JOLANTĄ JARACZ I JEJ PSEM ALORĄ

W naszej szkole odbyło się spotkanie z panią Jolą-dogotrapeutką i jej psem "Alorą". W zajęciach z psem terapeutą uczestniczyła grupa uczniów z kl. III b oraz uczniów objętych nauczaniem indywidualnym. Spotkanie przyniosło wiele radości wszystkim uczestnikom. Ligowicze prowadzili spotkanie, zadawali przygotowane wcześniej pytania. Dzieci dowiedziały się między innymi, że "Alora" to suczka rasy Golden retriwer, jest psem pracującym, który przeszedł szkolenie i egzamin, aby mógł być wykorzystywany do dogoterapii. Po spotkaniu uczniowie wykorzystali zdjęcia ze spotkania i wykonali fotorelację umieszczając ją na gazetce szkolnej i przygotowali artykuł na temat dogoterapii.
fotogaleria
"JAK CZWORONOGI MOGĄ WPŁYWAĆ NA NASZE ŻYCIE" - WIZYTA W URZĘDZIE MIASTA

Uczniowie klasy IV B biorący udział w Jasielskiej Lidze Naukowej z Lotosem w ramach projektu naukowo-badawczego "Jak czworonogi mogą wpływać na nasze życie" udali się na spotkanie do Urzędu Miasta Jasła. Młodzi naukowcy spotkali się z Paniami Urszulą Byczek i Panią Martą Miziołyk. Celem spotkania było przeprowadzenie wywiadu oraz pozyskanie informacji na temat jasielskich czworonogów. Uczniowie dowiedzieli się, że w Jaśle jest zarejestrowanych 934 psy. Właściciele psów są zobowiązani odprowadzać podatek od swojego pupila który jest przeznaczany przez miasto na zapobieganie bezdomności psów. W Jaśle nie mamy schroniska dla bezdomnych psów niemniej jednak na terenie miasta działa punkt przetrzymań bezdomnych zwierząt. W Jaśle tak jak w każdym innym mieście kilka bezdomniaków także oczekuje na osoby które mogłyby odmienić ich losy. Zdjęcia i informacje o psiakach można znaleźć na stronach podanych poniżej. Zapraszamy do odwiedzania i śledzenia stron z Jasielskimi psiakami, ponieważ dzięki temu gdy pojawi się nowy psiak, być może szybko wróci do właścicieli (co nieraz się zdarzało dzięki informacjom od osób śledzących strony) lub znajdzie nową kochającą rodzinę. Prosimy o przekazanie informacji o bezdomniakach swoim znajomym i rodzinom, być może dzięki temu ktoś zdecyduje się na przygarnięcie któregoś ze zwierzaków.
Strony na których znajdziemy wszystkie informacje dotyczące zwierzaków szukających nowych domów:
www.psydoadopcjijaslo.wordpress.com
www.facebook.com/psydoadopcjijaslo

Ilona Wojdyła

fotogaleriaOGŁOSZENIE KONKURSU FOTOGRAFICZNO- FILMOWEGO O AKTYWNYM WYPOCZYNKU WŚRÓD MŁODYCH JAŚLAN

Zespół Ligowy z klasy III a w składzie: Antoni Baciak, Jakub Burnatowski i Paulina Drechny postanowił promować aktywny wypoczynek wśród uczniów klas I-III w mieście Jaśle.
Ustalił z nauczycielem, w jaki sposób można napisać informację, dotyczącą zachęcenia uczniów klas I-III do wzięcia udziału w akcji propagującej aktywne spędzanie wolnego czasu. Opracował komputerowo plakaty informujące o konkursie fotograficzno- filmowym z wykorzystaniem pliku tekstowego i graficznego. Wydrukował kilka egzemplarzy plakatów i przekazał wychowawcom klas I-III z prośbą o umieszczenie ich w salach lekcyjnych, pozostałe zawiesił na gazetkach, znajdujących się na korytarzach szkolnych. Poinformował również wszystkich uczniów klas młodszych i ich rodziców o konkursie fotograficzno- filmowym, wręczając każdemu dziecku klas I-III kartkę z krótką informacją o konkursie.
Zespołowi Ligowemu zależy na zgromadzeniu jak największej liczby zdjęć lub filmików z poszczególnych klas i wyłonieniu klasy oraz ucznia prezentującego różne sposoby aktywności, umiejącego spędzać wolny czas poprzez uczestnictwo w różnorodnych zajęciach organizowanych przez jasielskie instytucje oraz ośrodki rekreacyjno- sportowe.
Konkurs rozpoczął się w październiku 2016 roku, a zakończenie akcji nastąpi w kwietniu 2017 roku.
Życzymy aktywnego spędzania wolnego czasu w blasku fleszy!

Jolanta Terwicz

fotogaleria"ŚWIETLICZAKI" TESTUJĄ DAWNE GRY I ZABAWY

Kolejnym zadaniem zespołu ligowego w składzie: Anna Maczuga, Weronika Sepioł i Natalia Jaworska było przekazanie młodszym uczniom zasad i reguł obowiązujących w grach i zabawach dziecięcych ich dziadków. W tym celu spisały usłyszane w przekazie dziadków instrukcje gier i zabaw i umieściły je w przygotowanej kronice pt. "Opowiedz mi Babciu, opowiedz mi Dziadku". Dla lepszego zobrazowania obowiązujących reguł umieściły pomocnicze ilustracje i humorystyczne wierszyki. Uczennice wspólnie z rodzicami nagrały również krótki filmik instruktażowy z wybranej przez siebie gry lub zabawy. Wspólnie z opiekunką, uczestniczyły w zajęciach świetlicowych na temat: " Gry i zabawy naszych dziadków?" Podczas pogadanki, dzieci wybrały najciekawsze propozycje gier i zabaw, które przetestowały wspólnie na podwórku szkolnym. Wcześniej poznały w sali instrukcje do gier i zabaw z filmików instruktażowych za pośrednictwem tablicy interaktywnej .
Zabawy ruchowe na świeżym powietrzu cieszyły się dużym zainteresowaniem zintegrowanych uczniów. Wzbudziły w uczestnikach wiele pozytywnych wrażeń, emocji i zadowolenia. Wśród uczniów dało się również zauważyć zgodną współpracę i zdrową rywalizację. Prezenterki zabaw cieszyły się z realizacji kolejnego zadania projektowego i mają nadzieję, że zapomniane gry i zabawy podwórkowe z dzieciństwa ich dziadków odrodzą się na nowo w aktywnościach współczesnych dzieci.SPOTKANIE Z SENIORAMI UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU W JAŚLE

Spotkanie z seniorami Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Jaśle było dodatkowym zadaniem projektowym zespołu ligowego w składzie: Anna Maczuga, Natalia Jaworska i Weronika Sepioł. Uczennice zaciekawiły się aktywnością seniorów w okresie tzw. "jesień życia" i skorzystały z zaproszenia w mury uczelni pani doktor nauk humanistycznych Walerii Ćwik. Bogatsze w zdobyte informacje i wiedzę zrozumiały, że ludzie starsi mogą nadal realizować swoje pasje i zainteresowania w gronie znajomych i przyjaciół, niekoniecznie siedząc samotnie w domu. Wizyta w auli uczelni pozytywnie wpłynęła na ligowiczki, które zaskoczone były dużą frekwencją seniorów- słuchaczy. Uczestnicząc w prelekcji na temat Magurskiego Parku Narodowego przez chwilę poczuły się jak studentki tej uczelni. Stwierdziły, że zachęcą swoich dziadków i babcie do udziału w zajęciach Uniwersytetu Trzeciego Wieku, które odbywają się raz w tygodniu w 14 różnorodnych sekcjach fakultatywnych.

fotogaleriaPOZNAJEMY RASY PSÓW

Uczniowie z klasy IV b w ramach Jasielskiej Ligi naukowej z Lotosem korzystając z dostępnych źródeł- biblioteka, pozycje książkowe, czasopisma, Internet w celu poszerzenia informacji na temat czworonogów, zebrali informację na temat ras psów, ich wyglądu, charakteru, pielęgnacji i ich roli jaką mogą pełnić w życiu człowieka. Następnie uczniowie wydrukowali zdjęcia psów, przygotowali napisy ich ras i ciekawostek na temat czworonogów. Poszerzyli swoja wiedze na temat psów i przeanalizowali zebrane informacje. Ze zgromadzonych materiałów wykonali gazetkę która została umieszczona na korytarzu szkolnym.
GAZETKA INFORMACYJNA LIGOWICZÓW Z IVB

W roku szkolnym 2016/2017 w ramach Jasielskiej Ligi naukowej z Lotosem, będziemy badać jaki wpływ na nasze życie mogą mieć czworonogi. To psy będą tematem zgłębienia naszej wiedzy. Informacje i ciekawostki znajdziecie na gazetkach szkolnych.
Chcemy podzielić się z wami zdobytą wiedzą, będziemy organizować spotkania z ciekawymi ludźmi, będącymi specjalistami w tej dziedzinie. Wystawy, rozmowy, warsztaty, konkursy, sondy i ankiety, które przeprowadzimy pomogą nam stać się świadomymi opiekunami psów. Chcemy też poznać nasza szkolną psią rodzinę, dlatego fotografujcie się z waszymi psiakami. Wkrótce ogłosimy
konkurs fotograficzny "Ja i mój pies". Nie pozostaniemy obojętni na losy naszych bezdomniaków z Jasła i okolic dla których szukani są nowi właściciele. Zaprosimy osoby zajmujące się adopcją psów na terenie naszego miasta oraz prowadzące " Hotelik dla zwierząt".

GAZETKA ŚCIENNA "Sztafeta pokoleń-czyli o roli dziadków w życiu wnucząt"

Wszystkie zadania, które ligowiczki z klasy Va, tak wytrwale realizowały, okazały się dla nich nadzwyczaj wartościowe. Były to prawdziwe lekcje kształtowania i budowania wzajemnego zrozumienia i akceptacji oraz nabywania i rozwijania szacunku do najstarszego pokolenia ludzi. Zgromadzone fotografie i wypracowany materiał projektowy ligowiczki zaprezentowały na gazetce ściennej. Zamieściły tam artykuł na temat: "Sztafeta pokoleń - czyli o roli dziadków w życiu wnucząt". Wykorzystały w nim zdobyte wcześniej informacje z różnych źródeł.
Zaprezentowane na gazetce ściennej informacje z uczniowskich przedsięwzięć, oraz propozycje dawnych gier i zabaw wzbudziły zainteresowanie całej społeczności szkolnej. Osoby czytające zamieszczone tam: apele, listy, artykuły, cytaty i przysłowia o dziadkach i babciach na pewno zastanowiły się nad własną postawą w stosunku do osób w podeszłym wieku, oraz nad własną relacją z dziadkami. Ciekawskich nowych zabaw, przyciągał wzrok opisanych instrukcji gier i zabaw z dzieciństwa dziadków, jak również towarzyszących im wyliczanek.

fotogaleria"ŚWIECZKOWISKO" Z OKAZJI "DNIA BABCI I DZIADKA"

W dniach wolnych od zajęć szkolnych, podczas ferii zimowych ligowiczki przygotowały dla swoich dziadków z okazji ich święta, uroczyste "Świeczkowisko". Wcześniej przygotowały krótki montaż słowno-muzyczny, zaproszenia, laurki, dekoracje, drobne podarunki i poczęstunek. Wręczając dziadkom zaproszenia na uroczystą wieczornicę, poinformowały najbliższych, jakie informacje chcą od nich uzyskać, aby zrealizować kolejne zadanie projektowe. Chciały, aby dziadkowie nie byli zaskoczeni i mieli czas na przypomnienie sobie zasad i reguł obowiązujących we wspominanych z dzieciństwa, odnośnie zabaw i gier. Nastrojowo, w blasku świec, w otoczeniu dekoracji i przy dźwiękach ulubionej muzyki z lat młodzieńczych swoich dziadków, oczekiwały na zaproszonych gości. Każda z ligowiczek uściskiem i pocałunkiem witała swoje kochane babcie. Na uroczyste świeczkowisko przybyli dyrektor z wicedyrektor szkoły, którzy chętnie przyjęli zaproszenie organizatorek spotkania. Od samego początku stworzyła się bardzo miła atmosfera. Gospodynie uroczystość rozpoczęły krótką częścią artystyczną, po zakończeniu której złożyły solenizantom życzenia i wręczyły przygotowane prezenty. W kameralnych warunkach, wnuczki pytały, a babcie snuły opowieści z lat swojego dzieciństwa.. Tematem gawęd były oczywiście dawne gry i zabawy, które umilały im spędzanie wolnego czasu, wspólnie z rówieśnikami. Seniorki namawiały wnuczki, aby same doświadczyły podobnych doznań, podczas aktywności własnej Informacje o grach i zabawach uzyskane z gawęd uczennice postarają się zaszczepić młodszym uczniom, podczas zajęć świetlicowych, a wychowawcom świetlicy zaprezentować podczas wspólnych zabaw z dziećmi na podwórku szkolnym. Prezentacja wybranej zabawy i gry możliwa będzie do wglądu w filmiku instruktażowym , a jej szczegółowy opis, na gazetce ściennej i w przygotowanej kronice: Opowiedz mi Babciu, opowiedz mi Dziadku" w dziale : "Zabawy i gry naszych dziadków."

fotogaleriaSPOTKANIA BOŻONARODZENIOWE Z DZIADKAMI

Ligowiczki swój przedświąteczny wolny czas poświęciły rodzinie. Uczestniczyły w różnych pracach domowych, obserwując starszych członków rodziny w przedświątecznej krzątaninie. Podczas dłuższego przebywania z seniorami, chłonęły przy okazji różne historie rodzinne i poznawały tradycje bożonarodzeniowe. Uczennice, biorąc udział w pracach kuchennych, zgłębiały tajniki i sekrety kulinarne swoich mam i babć. Według nich dania wigilijne przygotowywane według różnych receptur, w każdym z domów miały niepowtarzalny smak i zapach. Przekazywane z pokolenia na pokolenie, były rodzinnymi tradycjami kulinarnymi, a ligowiczki uczestniczyły w jej kontynuacji. Podczas wspólnych prac rodzinnych, panowała wesoła i radosna atmosfera. Zdobyte, podczas prac umiejętności, uczestniczki wykorzystają na pewno w przyszłości.
W okresie Świąt Bożego Narodzenia wnuczki udały się również do swoich dziadków mieszkających w odległych miejscach. Tam, wzorem lat ubiegłych, dziadkowie również opowiadali o tradycjach i zwyczajach rodzinnych. Seniorzy chętnie dzielili się z zainteresowanymi wnuczkami swoim doświadczeniem , przeżyciami z lat dziecięcych oraz życiowymi radami. Wysłuchane opowieści, wywarły na słuchających pozytywne wrażenie, inspirując je do pracy nad poszukiwaniem zapomnianych gier i zabaw oraz towarzyszących im wyliczanek. Ligowiczki, przenosząc się w miniony świat dziecięcych zabaw swoich dziadków, z zaciekawieniem słuchały opowieści, historii i wspomnień bliskich, którzy byli szczęśliwi, że to co przekazują posłuży wnuczkom do pracy projektowej. Czuli się jak bohaterowie tamtych czasów, które już nie powrócą. Ich długie życie pisało różne historie i od wnuczek zależy, które sprawy mają szansę ocalić od zapomnienia, a które zostaną zapomniane.
Efektem pracy, z udziałem ligowiczek, była wspólna wieczerza wigilijna, przeżyte doświadczenia oraz zgromadzone informacje, związane z historiami rodzinnymi i tradycją bożonarodzeniową. Wybrane i przeanalizowane informacje przekażą i opiszą w przygotowanej kronice. Uczennice z zebranych materiałów przygotowały artykuł na temat: "Dziadkowie- skarb w życiu wnucząt", który umieściły na gazetce ściennej.KONKURS PLASTYCZNO-LITERACKI - "Dziadkowie są dobrzy na wszystko"

Kolejnym zadaniem projektowym realizatorek projektu "Opowiedz mi Babciu, opowiedz mi Dziadku…" był przeprowadzony szkolny konkurs plastyczno-literacki na temat: "Dziadkowie są dobrzy na wszystko". Do wiadomości uczniów, informacje o konkursie dotarły za pośrednictwem plakatu informacyjnego widniejącego w szkolnym holu. Do konkursu wpłynęło 52 prace plastyczne i 4 prace literackie.
Organizatorki poprosiły nauczycielki-plastyczkę i polonistkę o zgodę na pracę w komisji oceniającej. Panie oceniały prace w dwóch kategoriach wiekowych ( klasy I-III i IV-VI). Z uwagi na dużą ilość prac plastycznych ligowiczki wykorzystały dodatkową tablicę korkową, w celu wyeksponowania wszystkich prac konkursowych. Opisane rysunki organizatorki konkursu przypięły na szkolnym korytarzu, tydzień przed zimowymi feriami. Wytwory pomysłowości uczniów podziwiane były przez całą społeczność. Wyeksponowana tematyka były przypomnieniem dla wnuków o zbliżającym się Dniu Babci i Dziadka. Przypięta na tablicy ogłoszeń lista z rozstrzygniętego konkursu informowała społeczność szkolną o wynikach. Z analizy rysunków przedstawiających babcie i dziadków, podczas różnych zajęć. Ligowiczki wywnioskowały, że seniorzy są grupą osób bardzo aktywną. Według nich, autorzy prac postrzegają seniorów jako ludzi pełnych energii, wykonujących różne prace wspólnie z wnukami. Jednoznacznie twierdzą, że dziadkowie włączają wnuki w swoje pasje i zainteresowania. Zaprezentowane prace przedstawiają doświadczenia lub odzwierciedlają wyobrażenia wnuków o dziadkach i babciach.
Celem zorganizowanego konkursu było uwrażliwienie uczniów na potrzebę relacji z dziadkami, zauważenie ich poświęcenia dla wnuków oraz spojrzenie dzieci na rolę jaką dziadkowie pełnią w ich życiu.

fotogaleria

Rozstrzygnięcie szkolnego konkursu plastyczno-literackiego - "Dziadkowie są dobrzy na wszystko" - otwórz


SPOTKANIE Z NAUCZYCIELEM MUZYKI

W ramach projektu Jasielskiej Ligi Naukowej z Lotosem: "Jak promować lokalnych artystów sceny muzycznej Jasła?", w czwartek, 08.12.2016 r. uczniowie klasy V c: Oliwia Plakut i Mateusz Ochała uczestniczyli w lekcji muzyki prowadzonej przez pana Jerzego Łąckiego.
Uczniowie brali aktywny udział grając na instrumentach i śpiewając świąteczne kolędy przy akompaniamencie nauczyciela na pianinie.
Pod koniec lekcji Oliwia przeprowadziła wywiad z panem Jerzym Łąckim. Dowiedziala się, ze jego podstawowym instrumentem jest fortepian, gitara i organy. W wieku sześciu lat grał już na klarnecie, a w szóstej klasie jak organista grał na organach piszczelowych. Słucha muzykę od klasycznej po współczesną. Pan Łącki od lat zajmuje się muzyką. Muzyka towarzyszy jego rodzinie od zawsze. Wraz z bratem komponuje muzykę do teledysków promujących miasto Jasło i naszą szkołę. Pan Jerzy Łącki nie jest absolwentem naszej szkoły, ale bardzo lubi pracę z dziećmi SP2.
Kończąc spotkanie zrobiliśmy wspólną fotografię, aby upamiętnić tę chwilę.
Oliwia i Mateusz byli zachwyceni możliwością przeprowadzenia wywiadu i zdobycia informacji na temat życia i pracy nauczyciela muzyki, który na codzień prowadzi lekcje z ich klasą.

Aleksandra WypasekSPOTKANIE Z KUSTOSZEM

Jesteśmy uczennicami klasy IV c Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaśle. Nazywamy się Nadia Czech, Gabriela Sochacka i Katarzyna Syrek. Wspólnie z naszym opiekunem - panią Bożeną Dunaj realizujemy projekt w ramach Jasielskiej Ligi Naukowej z Lotosem, który nosi tytuł: "Kołocze, prozioki a może zimnioki" - czyli co jadali nasi rodzice i dziadkowie na co dzień i od święta.
Inspiracją dla naszego projektu była historia naszego regionu, a konkretnie życie codzienne mieszkańców oraz ich sposób odżywiania. Ponieważ jest to bardzo szeroki temat, dlatego postanowiłyśmy się zająć naszą najbliższą rodziną, a mianowicie naszymi rodzicami i dziadkami.
Aby pozyskać ogólne informacje na temat odżywiania mieszkańców naszego regionu udałyśmy się najpierw do naszego Muzeum Regionalnego w Jaśle , gdzie spotkałyśmy się z jego kustoszem panem Mariuszem Świątkiem. Wizyta ta okazała się dla nas bardzo owocna gdyż udało nam się pozyskać bardzo dużo informacji na interesujący nas temat. Bardzo ciekawe okazały się eksponaty, które muzeum posiada w swoich zbiorach: naczynia , narzędzia używane do przygotowywania potraw itp.
Dzięki tej wizycie poznałyśmy także wiele nazw potraw naszego regionu i dlatego następnym krokiem jaki zrobimy będzie pozyskanie informacji od naszych dziadków i rodziców na ten temat oraz wyszukanie przepisów na te różne dania, gdyż wydały się nam wyjątkowo intrygujące - być może zagoszczą one w naszym codziennym jadłospisie.

fotogaleriaBADANIA ANKIETOWE WŚRÓD UCZNIÓW JASIELSKICH SZKÓŁ

Ankiety skierowane do uczniów były kolejnym zadaniem projektowym, zrealizowanym przez zespół badawczy uczennic z klasy Va: Natalii Jaworskiej, Anny Maczugi i Weroniki Sepioł. Przystępując do przeprowadzenia badań ankietowych na temat relacji uczniów z dziadkami, opracowały pytania ankietowe, a następnie skierowały je do respondentów. Zankietowały 80 uczniów z czterech wybranych jasielskich szkół podstawowych: ze SP NR 2, SP NR 4, ZSM nr 1 i ZSM nr 4 w Jaśle. Grupę badawczą stanowili uczniowie z klas trzecich, czwartych, piątych i szóstych. Respondenci, w anonimowych ankietach, odpowiedzieli na 15 pytań zamkniętych i jedno pytanie otwarte.
Celem badań ankietowych było zebranie informacji na temat: "Jak postrzegają swoich dziadków jasielscy uczniowie?".
WNIOSKI Z BADAŃ ANKIETOWYCH
Z przeprowadzonych badań ankietowych uczennice wysunęły wnioski, które pięknie obrazują istniejące relacje między jasielskimi uczniami, a ich dziadkami. Opracowane dane są również odpowiedzią na pytanie problemowe postawione w temacie pracy badawczej: "Jak postrzegają swoich dziadków jasielscy uczniowie?" Brzmią one następująco:
Dziadkowie i babcie to nieocenione skarby w życiu wnucząt, z którymi wnuczęta lubią spędzać czas wolny.
Uwaga skupiona na wnukach i pogodne usposobienie dziadków powoduje, że nigdy się ze sobą nie nudzą.
Wnukowie wiedzą, że na dziadków zawsze mogą liczyć.
Respondenci uzyskali od dziadków wiedzę i ważne życiowe umiejętności.
Poprzez wspólne interakcje, dziadkowie i wnukowie zacieśnili silniejszą więź emocjonalną i rodzinną, uczestnicząc w tzw. "sztafecie pokoleń".
Wnukowie zabiegali o kontakty z dziadkami, ponieważ pragnęli czuć się bezpieczni, zauważeni, ważni, wysłuchani i pocieszani w potrzebie.
Badani uczniowie dumni byli z siebie za przekazywaną dziadkom wiedzę w obsłudze komputera i w nowinkach informatycznych.
Większe zainteresowanie dziadkami występuje wśród dzieci młodszych.
Młodsze dzieci korzystają częściej niż starsze z pomocy dziadków, podczas dni wolnych od nauki, wypoczynku letniego i zimowego.
Powtarzające się stwierdzenia w badaniach ankietowych, określające dziadków są następujące: kochani, cierpliwi, serdeczni, mili, życzliwi, pracowici.PLAKATY NA TEMAT: "DZIADKOWIE SĄ DOBRZY NA WSZYSTKO"

Pierwszym zadaniem ligowiczek z klasy Va były wykonane plakaty na temat: "Dziadkowie są dobrzy na wszystko". Podczas samodzielnej pracy w domu posłużyły się zdobytymi z Internetu informacjami. Uczennice wykorzystały do pracy również kolorowe fotografie dziadków wyciętych z gazet, oraz broszurki z kampanii "Postaw na rodzinę". Barwne plakaty przypięły na sztalugach przy drzwiach wyjściowych, na szkolnym korytarzu. Chciały, aby były bardziej widoczne i czytelne dla wszystkich. Treść plakatów " Dziadkowie są dobrzy na wszystko" przyciągała wzrok nie tylko społeczności szkolnej, ale i odwiedzających szkołę gości. Każdy czytający, mógł przez chwilę zastanowić się i poddać refleksji własne relacje z dziadkami i swój stosunek do starszych. Dzięki pomysłowi na tematykę projektu, ligowiczki uświadomiły wszystkim, jaki wpływ na dzieci mają i mieli ich dziadkowie.
Duże zainteresowanie pracą przechodzących obok osób, wprawiło ligowiczki w dumę i zadowolenie. Autorki plakatów są pewne, że za ich pośrednictwem zrealizowały zamierzony cel."OPOWIEDZ MI BABCIU, OPOWIEDZ MI DZIADKU"

Zespół badawczy uczennic z klasy Va: Anna Maczuga, Weronika Sepioł i Natalia Jaworska pod opieką pedagoga szkolnego- Barbary Goleń korzystając z ubiegłorocznych doświadczeń, chętnie przystąpiły do przeżycia kolejnej przygody projektowej w tegorocznej edycji JLN z Lotosem na temat: "Opowiedz mi Babciu, opowiedz mi Dziadku. Jak postrzegają swoich dziadków jasielscy uczniowie?"
Pracę nad projektem uczennice rozpoczęły od zastanowienia się i odpowiedzenia sobie na pytanie, jaką rolę odgrywają dziadkowie i babcie w ich życiu. Następnie przystąpiły do szukania i gromadzenia informacji na temat roli dziadków w życiu wnucząt. Korzystały z Internetu i z literatury. Poruszone były informacjami z mediów, relacjonujące wydarzenia i patologiczne zachowania wobec ludzi starych. Zgromadzony materiał posłużył uczestniczkom do realizacji zadań projektowych, który zaprezentują w późniejszym czasie.WYWIAD Z DZIENNIKARZEM JASIELSKIEGO PORTALU INFORMACYJNEGO JASLO4U

W ramach projektu Jasielskiej Ligi Naukowej z Lotosem, w czwartek, 10.11.2016 r. Redakcję Jasielskiego Portalu Informacyjnego JASLO4U odwiedzili uczniowie klasy V c: Oliwia Plakut, Zuzanna Bara i Mateusz Ochała.
Zuzia, Oliwia i Mateusz przeprowadzili wywiad z Iloną Dziedzic na temat trudów pracy dziennikarza. Zadawali pytania w jaki sposób poprawnie przeprowadzić wywiad i jakie wyciągać z niego wnioski. Nauczyli się jak zapisywać i rejestrować wywiad. Dowiedzieli się, że dziennikarz zbiera i gromadzi informacje na dany temat, redaguje tekst, który zostaje potem opublikowany. Aby jego artykuł osiągną sukces niewątpliwie potrzebny jest dobryi chwytliwy materiał. Musi on zainteresować czytelnika, dlatego często sięga po tematy kontrowersyjne. Dziennikarz jest osobą ciekawą świata i wszystkich rzeczy, które go otaczają. Ma również możliwość poznawania wielu ważnych osobistości. Niestety jego kariera nie sprowadza się do ośmiogodzinnej pracy. Często jest on zmuszony do pracy w trudnych warunkach i środowisku. Uczniowie dowiedzieli się, że dziennikarz musi być osobą spostrzegawczą, charakteryzującą się duzym sprytem i odwagą. Jego ważnymi cechami powinny być: szczerość, dokładność i rzetelność, a umiejętność nawiązywania kontaktów, jego największą zaletą.
Kończąc rozmowę pani Ilona Dziedzic zachęcała uczniów do rozwijania swoich pasji i zainteresowań. Zuzia, Oliwia i Mateusz byli bardzo zadowoleni z możliwości odwiedzenia redakcji i uzyskania informacji na temat pracy dziennikarza.

Aleksandra WypasekSPOTKANIE Z FOTOGRAFEM W STUDIO MARFOT

W ramach projektu Jasielskiej Ligi Naukowej z Lotosem, w piątek, 25.11.2016 r. Studio Marfot odwiedzili uczniowie klasy Vc: Oliwia Plakut, Zuzanna Bara i Mateusz Ochała.
Zuzia, Oliwia i Mateusz przeprowadzili rozmowę z jasielskim fotografem, panem Markiem Maczugą w jego studio fotograficznym MARFOT. Uczniowie chcieli dowiedzieć się jak poprawnie wykonywać zdjęcia oraz jak wygląda praca fotografa.
Pan Marek Maczuga pokazał uczniom jak wykonuje się zdjęcia cyfrowe w studio fotograficznym. Dzieci mogły same wykonać zdjęcia pod okiem fachowca. Dowiedziały się jakie ustaienia zastosować w cyfrowym aparacie fotograficznym, jak kadrować zdjęcie, jakie używać oświetlenie oraz jak dobierać do niego tło.
Kończąc spotkanie zrobiliśmy wspólną fotografię, aby upamiętnić tę chwilę.
Zuzia, Oliwia i Mateusz byli zachwyceni możliwością samodzielnego wykonania zdjęć z użyciem profesjonalnego sprzętu w Atelier MARFOT.

Aleksandra Wypasek

fotogaleriaGAZETKA ŚCIENNA W WYKONANIU ZESPOŁU LIGOWEGO UCZNIÓW KLASY III A

Uczniowie klasy III a Antoni Baciak, Jakub Burnatowski i Paulina Drechny realizują w roku szkolnym 2016/2017 projekt naukowo-badawczy Jasielskiej Ligi Naukowej z LOTOSEM na temat "Jak zachęcić młodych jaślan do aktywnego spędzania wolnego czasu?".
W październiku 2016 roku uczniowie zgromadzili informacje na temat miejsc w Jaśle, gdzie można aktywnie wypocząć oraz instytucji pozaszkolnych organizujących różnorodne zajęcia dla dzieci. Przeanalizowali zebrane informacje, podzielili się pracą. Wydrukowali "mapę Jasła", wykonali zdjęcia miejsc, które umożliwiają młodym jaślanom aktywne spędzanie wolnego czasu.
Uczniowie ze zgromadzonych materiałów wykonali na korytarzu szkolnym bardzo ciekawą gazetkę ścienną, pokazującą wszystkim uczniom miejsca w Jaśle, gdzie można w atrakcyjny sposób spędzić wolny czas.
Zachęcamy do aktywnego wypoczynku w miejscach zaprezentowanych na gazetce ściennej.

Jolanta Terwicz

fotogaleria
WYWIAD Z DYREKTOREM MDK


Uczniowie klasy III d Dominika Pachana, Aleksander Piekarz i Szymon Madejczyk realizujący program Jasielskiej Ligi Naukowej LOTOS w dniu 16 listopada 2016 r. przeprowadzili wywiad z Dyrektorem Młodzieżowego Domu Kultury Panią Grażyną Leńczuk.
Dzieci przygotowały pytania dotyczące tematu:
,,Jak młodzi mieszkańcy Jasła mogą rozwijać swoje zainteresowania w Młodzieżowym Domu Kultury?".
Z przeprowadzonego wywiadu uczniowie dowiedzieli i się jakie oferty zajęć proponuje MDK i jak są one organizowane. Zaciekawili się nauką gry na instrumentach , grą w szachy, tańcem oraz obejrzeli interesującą galerię prac plastycznych. Dowiedzieli się również, że od niedawna MDK prowadziswoją działalność w Parku Rekreacji i Edukacji Ekologicznej w Foluszu koło Jasła. Można tam wraz z rodziną zwiedzić ścieżki ekologiczne a także rozwijać zainteresowania turystyczne i ekologiczne. Dużą popularnością cieszą się też zajęcia dla przedszkolaków.
Uczniowie przekonali się, że w Młodzieżowym Domu Kultury każdy uczestnik zajęć może rozwijać swoje zainteresowania, jest to miejsce doskonalenia talentów. Dzieci chętnie zwiedziły cały obiekt i poszczególne sale zajęć.
Na koniec Pani Dyrektor zachęciła dzieci do rozwijania swoich zainteresowań w MDK i udziału w organizowanych konkursach i imprezach kulturalnych.

Małgorzata PiętaUDZIAŁ W KONFERENCJI INAUGURACYJNEJ DLA UCZESTNIKÓW PROJEKTÓW NAUKOWO-BADAWCZYCH

21 października 2016 roku w Jasielskim Domu Kultury odbyła się Konferencja Inauguracyjna dla uczestników projektów naukowo-badawczych w ramach Jasielskiej Ligi Naukowej z LOTOSEM, w której uczestniczyła trzyosobowa grupa uczniów z klasy III a: Antoni Baciak, Jakub Burnatowski i Paulina Drechny.
Konferencja była wydarzeniem otwierającym pokazy, ekspozycje i eksperymenty IV Jasielskiego Festiwalu Nauki. Zespół uczniów z klasy III a poznał między innymi tajemnicę druku 3D i "Drogę do gwiazd" oraz bardzo chętnie brał udział w eksperymentach i doświadczeniach.
To wydarzenie organizowane w ramach programu Jasło - Miasto Wiedzy stworzyło uczniom okazję do poznania odkryć współczesnej nauki.
Konferencja okazała się bardzo interesująca dla grupy naukowo-badawczej, ponieważ zaszczepiła w niej chęć do działania, eksperymentowania, pracy w grupie poza systemem klasowo-lekcyjnym oraz poddała pomysł na temat projektu, związany z aktywnością młodych jaślan. Po konferencji uczniowie postanowili, że nie będą marnować czasu w domu przy komputerze, czy telefonie komórkowym, lecz zaczną aktywnie spędzać wolny czas i zachęcać innych do działania.

Jolanta Terwicz

fotogaleria

Powrót do treści | Wróć do menu głównego