Klub Młodego Odkrywcy "Świetliki"

KLUB MŁODEGO ODKRYWCY to spotkania dzieci i młodzieży, na których uczniowie zdobywają wiedzę pod okiem opiekunów. Kluczowe jest tu samodzielne zdobywanie wiedzy. Koordynatorem programu jest Centrum Nauki Kopernik, przy wsparciu partnera strategicznego projektu - Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Więcej informacji o KMO - link.

9 grudnia 2019 r. Świetliki w wybuchowy sposób zakończyły pierwszą część spotkań Klubu Młodego Odkrywcy - młodzi chemicy zapalali wodór, wywołując mini eksplozje. Każdy miał okazję spróbować tej reakcji charakterystycznej wodoru, niestety wykonanie zdjęć nie było możliwe z uwagi na nieustannie zajętego nauczyciela-operatora :)

Do zobaczenia w lutym!

2 grudnia 2019 r. Dzisiejsze spotkanie wkraczało w świat biologii - dzieci poznały skaczące jajka oraz samodzielnie zbudowały szkielet człowieka, poznając nazwy głównych jego elementów. Było śmiesznie, łokcie nie zawsze zginały się we właściwą stronę, a oczy patrzyły do tyłu, ale najważniejsza była dobra zabawa i nauka.

Fotogaleria

25 listopada 2019 r. "Świetliki" wykonywały różne mieszaniny (jednorodne i niejednorodne) i próbowały je rozdzielać metodą filtracji i przy użyciu rozdzielacza.

Fotogaleria

18 listopada 2019 r. Mali Odkrywcy wykonywali doświadczenia, które można powtórzyć w domu, poznając w praktyce np. napięcie powierzchniowe wody i ciśnienie powietrza w butelce.

Fotogaleria

4 listopada 2019 r. Tematem dzisiejszego spotkania była dyfuzja. Uczniowie obserwowali ją w cieczach i na papierze, a także poczuli w powietrzu przy użyciu perfum.

Fotogaleria

28 października 2019 r. Tym razem "Świetliki" badały właściwości kwasów i zasad, ucząc się bezpiecznego posługiwania szkłem laboratoryjnym i substancjami chemicznymi. Dodatkową atrakcją była zmiana koloru użytych wskaźników.