Erasmus+ 2018/2019

Zapraszamy na stronę projektu Erasmus+ - kliknij

 

 

Goście z Rumunii i Turcji z wizytą w Szkole Podstawowej nr 2 w Jaśle.

W dniach 04 - 06 czerwca przedstawiciele szkół partnerskich z miejscowości Lupeni w Rumunii i Trabzon w Turcji gościli w Jaśle w ramach realizowanego w Szkole Podstawowej nr 2 projektu Erasmus+. Było to ostatnie spotkanie projektowe, którego głównym celem było podsumowanie projektu i prezentacja zrealizowanych działań.

W spotkaniu wzięli udział dyrektorzy szkół partnerskich wraz z koordynatorami projektu. Celem realizowanego od 2017 roku projektu było promowanie postaw pro ekologicznych oraz wymiana doświadczeń w zakresie ekologii i stosowanych metod nauczania. W takcie realizacji projektu uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w krótkoterminowych wymianach uczniów. Gościli oni w miejscowościach partnerskich poznając ich kulturę, język, kuchnię i obyczaje. W czerwcu ubiegłego roku gościliśmy w naszej miejscowości uczniów ze szkół partnerskich. Mieliśmy okazję zaprezentować piękno naszej natury i pochwalić się naszą polską gościnnością.

Dla wielu uczniów uczestnictwo w wymianach było nie tylko krótkotrwałym epizodem ale również początkiem nowych znajomości i przyjaźni. Wielu uczniów wciąż utrzymuje kontakt z ich rówieśnikami z Rumunii i Turcji. Niektórzy planują ponowną wizytę w tych krajach i przygotowują się na wizytę swoich przyjaciół.

Nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 2, którzy uczestniczyli w realizacji działań w projekcie, już dzisiaj deklarują chęć i gotowość do podjęcia ciężkiej pracy przygotowania i realizacji kolejnych podobnych projektów.

FOTOGALERIA


DWÓJKĄ Z KOLEJNĄ WIZYTĄ W RUMUNII

Szkoła Podstawowa nr2 z Oddziałami Dwujęzycznymi od dwóch lat realizuje projekt Erasmus+ „Let’s be eco- friendly”. Jednym z założeń programu są wyjazdy edukacyjne.
W dniach 30.03-5.04 2019 r. dziesięcioro uczniów wraz z opiekunami udało się z wizytą do miasta Lupeni w Rumunii. W spotkaniu wzięli także udział nauczyciele i uczniowie z partnerskiej szkoły z Trabzon w Turcji.
Lupeni jest niewielkim, górniczym miasteczkiem położonym w malowniczej dolinie rzeki Jiu, otoczonym majestatycznymi Karpatami. Uczniowie zostali otoczeni niezwykle życzliwą opieką rodzin, u których zamieszkali. Mogli doskonalić umiejętności językowe, poznali codzienne życie, zwyczaje, kulturę, smak tradycyjnych rumuńskich specjałów. Gospodarze przygotowali rozmaite atrakcje. Dzieci i opiekunowie zwiedzili jeden z najpiękniejszych średniowiecznych zamków Europy oraz twierdzę w Hunedoarze. Obejrzeli z bliska tradycyjną chatę miejscowych górali w mini skansenie założonym przez emerytowanego nauczyciela- pasjonata miejscowej kultury. Odwiedzono także miasto Targu Jiu, gdzie znajdują się prace najsłynniejszego rumuńskiego rzeźbiarza Constantina Brancusi. W ramach realizacji projektu „Let’s be eco-friendly” uczniowie obejrzeli pobliską stację uzdatniania wody.
Wizyta w Lupeni okazała się niezwykłym doświadczeniem dla uczniów „Dwójki”. Dzieci kształtowały umiejętność posługiwania się językiem angielskim, poznały ciekawą i bogatą kulturę Rumunii, uczyły się, jak być „eco-friendly”, a także zawarły przyjaźnie, które mogą przetrwać przez długie lata.

FOTOGALERIA


Drugie spotkanie projektowe - Rumunia

ERASMUS-WIZYTA.jpg - 20,82 kBW dniach od 1 do 5 października 2018r. nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaśle wzięli udział w Międzynarodowym Spotkaniu Projektowym dotyczącym merytorycznych aspektów realizowanego w placówce projektu "Let's be eco-friendly" - bądźmy proekologiczni. Projekt ten realizowany jest w ramach unijnego programu Erasmus+. Szkołę reprezentował koordynator projektu, pan Piotr Nosal oraz panie Edyta Gogola i Aleksandra Wypasek. Gospodarzami spotkania była rumuńska Szkoła Podstawowa z Lupeni, która gościła reprezentantów szkół partnerskich z Polski i Turcji. 
Podczas pobytu nauczyciele odwiedzili rumuńską szkołę, gdzie przyjęto ich bardzo uroczyście. Podczas spotkania obecni byli senator urzędujący w regionie, inspektor z Wydziału Edukacji, dyrekcja szkoły oraz grono pedagogiczne wraz z uczniami. Nauczyciele ze szkół partnerskich obserwowali ciekawe lekcje przyrody, muzyki, zajęć technicznych oraz podziwiali tańce regionalne. Specjalnie dla uczestników spotkania gospodarze przygotowali poczęstunek składający się z regionalnych potraw. Po części oficjalnej partnerzy omówili działania zrealizowane w pierwszym roku projektu i przeanalizowali działania planowane na kolejny rok.
Goście uczestniczący w spotkaniu odwiedzili również zakład oczyszczania ścieków w Iscroni, gdzie dowiedzieli się, w jaki sposób filtrowana jest i uzdatniana woda, która zaopatruje okoliczne miejscowości. Piękno rumuńskiej natury podziwiali zwiedzając jaskinię Pestera Bolii i Rezerwat Bizonów w Hateg. Mieli również okazję zobaczyć zamek Hunedoara oraz fortecę Deva, z której roztacza się zapierający dech w piersiach widok na całą dolinę. Bardzo ważnym momentem spotkania była wizyta w Inspektoracie Edukacji w Hunedoara, w którym przedstawiono organizację systemu edukacji w Rumunii.
Ostatniego dnia pobytu w Lupeni odbyła się uroczysta kolacja, podczas której Dyrekcja Szkoły wraz z rumuńskim koordynatorem wręczyli certyfikaty potwierdzające uczestnictwo w spotkaniu projektowym.
Gospodarze zapewnili wszystkim wspaniałe warunki gwarantujące efektywny przebieg spotkania i przyjazną atmosferę.

FOTOGALERIA


Europejscy goście w Szkole Podstawowej nr 2 w Jaśle

W dniach 03 - 09 czerwca 2018 gościliśmy w naszej szkole uczniów i nauczycieli ze szkół z Turcji i Rumunii. Wymiana odbyła się w ramach projektu Erasmus+ "Let's be eco-friendly" koordynowanego przez pana Piotra Nosala. Podczas wizyty w Jaśle uczniowie ze szkół partnerskich nocowali u rodzin naszych uczniów i uczestniczyli w zajęciach, których głównym celem było promowanie postaw proekologicznych i pogłębienie wiedzy z zakresu odnawialnych źródeł energii, recyklingu i zagadnień dotyczących ochrony środowiska.
Podczas pierwszego dnia pobytu w naszym kraju goście odwiedzili Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, gdzie samodzielnie wykonali pamiątkowe medaliony i biżuterię ze szkła pochodzącego z recyklingu. Mieli oni również okazję zwiedzić Jasło i okolice oraz poznać historię naszego regionu.
Specjalnie dla partnerów uczestniczących w wymianie nauczyciele naszej szkoły przygotowali poczęstunek, składający się z potraw charakterystycznych dla naszego kraju i regionu. W spotkaniu uczestniczyła pani wiceburmistrz, Elwira Musiałowicz-Czach, która przywitała gości w Jaśle.
Bardzo ważnym momentem była wizyta w elektrowni wodnej w Niedzicy. Uczniowie i nauczyciele poznali budowę i zasadę wytwarzania energii w tego typu elektrowniach. Największym zaskoczeniem dla partnerów był fakt, że zaledwie dwie osoby obsługują nie tylko tą elektrownię, ale i wiele innych wchodzących w skład sieci elektrowni wodnych.
Piękno polskiej natury goście podziwiali podczas wycieczek do Tatrzańskiego Parku Narodowego i spacerów w Magurskim Parku Narodowym. Podczas wizyty w Ośrodku Edukacyjnym Magurskiego Parku Narodowego w Krempnej poznali gatunki roślin i zwierząt występujące w naszym regionie. Dowiedzieli się również wielu interesujących faktów dotyczących konieczności chronienia gatunków zagrożonych wyginięciem.
Zajęcia plastyczne prowadzone przez panią Beatę Banaś sprawiły uczniom i nauczycielom wiele radości. Pracując w grupach składających się z uczniów naszej szkoły i szkół partnerskich stworzono trzy obrazy przedstawiające ekologiczne drzewa, które w swych koronach zawarły symbole ekologiczne wraz z podpisami autorów.
Wizyta partnerów ze szkół z Turcji i Rumunii była bardzo ważnym wydarzeniem nie tylko dla nauczycieli, ale również dla uczniów i rodziców, którzy przyjęli pod swoje dachy uczniów ze szkół współpracujących w projekcie. Była to dla nich niepowtarzalna okazja nawiązania nowych międzynarodowych przyjaźni.

FOTOGALERIA


Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 z wizytą w Turcji

W dniach 15 - 21 kwietnia 2018 uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaśle uczestniczyli w wymianie zorganizowanej w ramach realizowanego w szkole projektu Erasmus+ - "Let's be eco-friendly". W wyjeździe do miejscowości Trabzon w Turcji uczestniczyło 8 uczniów pod opieką szkolnego koordynatora projektu pana Piotra Nosala, pani Aleksandry Wypasek i pani Gabrieli Kluszczyk. Podczas spotkania uczniowie współpracowali z rówieśnikami z Rumunii i szkoły goszczącej. Przygotowali koszulki z symbolami promującymi postawy pro ekologiczne, posadzili drzewa na nowo budowanym osiedlu, na których zawiesili plakietki ze swoimi imionami. Obserwowali proces wytwarzania metanu ze śmieci i przetwarzania makulatury. Uczestniczyli w warsztatach, których celem było uświadomienie uczniom potrzeby przetwarzanie odpadów i dbania o środowisko naturalne.
Obok zajęć promujących postawy pro ekologiczne uczniowie mieli możliwość poznania kultury tureckiej, obyczajów mieszkańców tego kraju i skosztowania specjałów tureckiej kuchni. Dla wielu z nich zaskakująca była życzliwość i gościnność okazywana im przez mieszkańców tego pięknego kraju. Wielu z nich nawiązało bliskie przyjaźnie i zapowiedziało powrót do Trabzon.

FOTOGALERIA


ERASMUS+ - pierwsze spotkanie projektowe

W ubiegłym tygodniu przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 2 wzięli udział w międzynarodowym spotkaniu projektowym dotyczącym merytorycznych aspektów wdrażanego w naszej szkole projektu "Let's be eco-friendly". Projekt ten realizowany jest w ramach unijnego programu Erasmus+. Naszą szkołę reprezentował koordynator pan Piotr Nosal oraz panie Beata Banaś i Ilona Wojdyła.
Było to pierwsze spotkanie twarzą w twarz przedstawicieli szkół partnerskich z Polski, Turcji i Rumunii. Gospodarze spotkania - szkoła turecka z miejscowości Trabzon - stanęli na wysokości zadania i zapewnili warunki gwarantujące efektywny przebieg spotkania i przyjazną atmosferę.
Reprezentanci szkół partnerskich spotkali się z dyrektorami innych szkół, władzami lokalnymi i przedstawicielami wydziałów odpowiedzialnych za edukację w regionie. Wszyscy goście byli pod ogromnym wrażeniem ilości realizowanych w regionie projektów unijnych i profesjonalizmu, z jakim władze lokalne organizują proces opracowania i dystrybucji projektów wśród podlegających im placówek oświatowych.
Bardzo ważnym aspektem spotkania było omówienie spraw związanych z wizytą uczniów w szkołach partnerskich. Pierwszy wyjazd naszych uczniów planowany jest w kwietniu. Uczniowie spełniający określone podczas spotkania projektowego wymagania pojadą do Turcji i będą mogli doświadczyć otwartości, ciepła i życzliwości mieszkańców Trabzon, zdobyć nowe znajomości oraz podszkolić sprawne posługiwanie się językiem angielskim. My przyjaciół ze szkół partnerskich będziemy gościli w czerwcu.
Zachęcamy do zapoznania się ze zdjęciami z wizyty w Turcji.

FOTOGALERIA