Erasmus+ 2019/2020

„Dwójka” z wizytą we Włoszech w ramach projektu Erasmus+

Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi wraz ze szkołami partnerskimi z Włoch, Rumunii i Turcji po raz kolejny uczestniczy w edukacyjnym projekcie Erasmus+. Tym razem za temat przewodni programu obrane zostało hasło „We are what we eat”, czyli „Jesteśmy tym, co jemy”. Celem projektu jest zwrócenie uwagi dzieci i młodzieży na istotną rolę prawidłowego odżywiania się i prowadzenie zdrowego trybu życia. Przystąpienie do projektu Erasmus+ wiąże się z odwiedzinami uczniów i nauczycieli w szkołach partnerskich.

Na początku listopada sześcioro uczniów wraz z opiekunami udało się do miasta Ragusa leżącego na przepięknej wyspie Sycylii. W czasie tej wizyty dzieci miały możliwość poznać zwyczaje, kulturę, tradycje oraz historię tego uroczego miasta. Ich włoscy koledzy wcielili się w rolę profesjonalnych przewodników i zorganizowali spacer do Ragusa Ibla – XVII-wiecznej dzielnicy - w czasie której opowiedzieli w języku angielskim o najważniejszych zabytkach tego pięknego, barokowego miasta. Przygotowano również wycieczkę do Taorminy, nadmorskiego miasteczka, gdzie znajdują się ruiny antycznego teatru greckiego, które dziś stanowią wizytówkę miejscowości. Inną ciekawą wyprawą była wizyta na tradycyjnej farmie, zajmującej się hodowlą krów i bawołów. Uczniowie obserwowali proces powstawania słynnych włoskich serów: mozzarelli i ricotty. Następnie degustowali różne sycylijskie przysmaki: oliwki, sery, salami, foccatię.

Uczniowie brali udział w zajęciach przygotowanych przez włoskich nauczycieli i ich podopiecznych. W laboratorium chemicznym dzieci sprawdzały obecność witaminy C w owocach cytrusowych, obserwowały produkcję wypieku tradycyjnego sycylijskiego chleba, przygotowywały mus z winogron. Na innych lekcjach poznawały kulinarne zwyczaje różnych religii, układały piramidę żywienia, rozwiązywały quiz dotyczący zasad zdrowego żywienia. Tydzień na Sycylii upłynął pod znakiem wspaniałej zabawy, praktycznej nauki i pięknej, słonecznej pogody. Dzieci bardzo zaprzyjaźniły się ze swoimi włoskimi kolegami. Rozstanie z przyjaciółmi w dniu powrotu nie obyło się bez łez wzruszenia. W ramach kolejnej wymiany już w maju uczniowie z „Dwójki” będą gościć u siebie kolegów z Włoch, Rumunii i Turcji.

Uczestnictwo szkoły w projektach Erasmus+ to wspaniała okazja do poznania kultury innych krajów, podszkolenia swoich umiejętności językowych, zawarcia nowych przyjaźni i otworzenie się na świat. Dzieci, mieszkając u rodzin goszczących, rozmawiają w języku angielskim, dzięki czemu przełamują barierę językową, wierzą we własne siły i rozumieją potrzebę uczenia się języków obcych.

Fotogaleria