Biblioteka

ZAPRASZAM DO ZAPOZNANIA SIĘ Z WYDARZENIAMI W BIBLIOTECE 

Regulamin biblioteki szkolnej - otwórz

Lista podręczników 2021/2022 - otwórz

Podręczniki do religii 2021/2022 - otwórz

PROCEDURA ZWROTU KSIĄŻEK, PODRĘCZNIKÓW I INNYCH MATERIAŁÓW BIBLIOTECZNYCH - LINK

Godziny pracy biblioteki szkolnej

Poniedziałek 8.00 - 14.00

Wtorek  10.00 - 16.00

Środa  9.00 - 15.00  

Czwartek  8.00 - 14.00

Piątek  8.00 - 14.00


Zwrot podręczników i książek do biblioteki szkolnej Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Jaśle 2020/2021

1.Komplet podręczników musi być zapakowany w przeźroczysty worek foliowy. Każdy komplet musi być czytelnie podpisany: imię, nazwisko, klasa.

2.Zwroty dokonywane będą z zachowaniem zasad bezpieczeństwa:

 • nie wolno tworzyć zgromadzeń,
 • zachować dystans przestrzenny (minimum 1,5 metra),

3.Uczeń powinien przygotować podręczniki:

 • zdjąć okładki. Jeżeli okładki mają taśmę samoprzylepną - zostawiamy,
 • wytrzeć gumką wszystkie podkreślenia, zapiski, rysunki dokonane ołówkiem,
 • rozprostować wszystkie zagięte karty,
 • podkleić wypadające kartki,
 • usunąć własne materiały (sprawdziany, kartkówki, notatki, zakładki)
 • spakować wszystkie podręczniki do reklamówki lub dowolnego foliowego worka,
 • nie wkładamy do reklamówki podręcznika do religii i zeszytów ćwiczeń,
 • książkę wypożyczoną z biblioteki wkładamy do osobnego worka lub reklamówki,

Uwaga: W przypadku zniszczenia lub zgubienia podręczników przez ucznia, Rodzic/opiekun ma obowiązek odkupić zniszczoną książkę – Regulamin Biblioteki SP2 w Jaśle


Biblioteką opiekuje się nauczyciel - bibliotekarz mgr Renata Zagórska

Posiadamy bogaty dział lektur, literaturę piękną, księgozbiór podręczny ze słownikami, encyklopediami, książkami popularnonaukowymi oraz książki metodyczne dla nauczycieli. Biblioteka oferuje również zbiory czasopism, programy multimedialne i filmy na DVD.

Księgozbiór jest częściowo skomputeryzowany w programie Mol Optivum i na bieżąco uzupełniany.

W bibliotece jest częściowo wolny dostęp do półek dzięki czemu uczniowie samodzielnie wybierają książki do czytania, mogą przy tym zawsze liczyć na pomoc bibliotekarza.

Posiadamy także stanowiska komputerowe umożliwiające korzystanie ze zbiorów multimedialnych i internetu.
W ramach propagowania czytelnictwa organizowane są spotkania z okazji:

- Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych,
- Pasowania uczniów klas I na czytelników,
- Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia,
- Tygodnia głośnego czytania dzieciom.

Biblioteka szkolna służy uczniom i nauczycielom naszej szkoły. Biblioteka jest miejscem, w którym możemy wypożyczyć książki.

Wypożyczyć, to znaczy zabrać je do domu, przeczytać i zwrócić do biblioteki.


Uroczyste pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej

My uczniowie pierwszej klasy, 
uroczyście przyrzekamy,
że szanować cię będziemy,
krzywdy zrobić Ci nie damy.

W  lutym odbyło się  pasowanie uczniów klas pierwszych  na czytelników biblioteki szkolnej. Uroczystość ta odbywa się zwykle dla pierwszoklasistów w drugim półroczu, gdy uczniowie  znają już literki.  

Rozpoczęły się one od pogadanki. Podczas niej dzieci dowiedziały o księgozbiorze biblioteki oraz zapoznały się z zasadami wypożyczania książek. Uczniowie pięknie opowiadali o swoich  ulubionych książkach. Potrafili wskazać różnice między funkcjonowaniem biblioteki i księgarni.
Następnie pani bibliotekarka  przeprowadziła  uroczyste ślubowanie. Uczniowie podnosili w górę dwa palce prawej dłoni i powtarzali za nauczycielem słowa przyrzeczenia. Po nim następowało pasowanie uczniów  na czytelników biblioteki. Zanim nadszedł długo wyczekiwany moment wypożyczeń, uczniowie zostali zapoznani z zasadami dotyczącymi obchodzenia się z książkami – uczniowie piękne  odczytali „Prośby książki”. Po jego wysłuchaniu pierwszoklasiści i z ogromną ochotą wypożyczali pierwsze książki z biblioteki szkolnej.

Uczniowie otrzymali tekst przyrzeczenia i kolorowanki o szanowaniu książek.

Naszym młodym czytelnikom życzymy przeżywania cudownych przygód, z bohaterami  książek. Mamy nadzieję, że spotkanie z biblioteką i pierwsza wypożyczona książka na długo pozostanie w pamięci najmłodszych czytelników.

Życzymy miłej lektury! 


  W ramach ,,Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa'' dotyczącego wspierania w latach 2016- 2020 organów prowadzących szkoły w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych.  Biblioteka w Szkole Podstawowej nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi otrzymała w roku 2020 środki finansowe (12.000 zł dofinansowania z programu przy 3.000 zł środków własnych z budżetu szkoły). Księgozbiór  biblioteki wzbogacił się o 900 woluminów.

Projekt kierowany był do 643 uczniów z 26 poziomów nauczania. Został skonsultowany z nauczycielami świetlicy, edukacji wczesnoszkolnej, języka polskiego i plastyki, którzy pomogli zrealizować zagadnienia tematycznie związane z książką

Uczniowie na każdym poziomie nauczania  uczestniczyli w różnych projektach, konkursach i przedsięwzięciach promujących czytelnictwo:

Konkurs całoroczny – Czytelnik Roku.

Akcja Narodowego Czytania – „Balladyna” Juliusza Słowackiego

Przystąpienie do akcji „Czytam sobie. Pierwsza klasa”.

Udział w Dyktandzie  Regionalnym organizowanym przez MBP.

Udział w projekcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Mała Książka-Wielki Człowiek”.

W październiku z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych odbyły się lekcje biblioteczne np. „Rola i szanowanie książki w życiu dzieci i  młodzieży”, czytano głośno książki w bibliotece i w świetlicy szkolnej. Uczniowie z klas pierwszych wykonywali na lekcjach zakładki do książek. Uczniowie z klas 3 wyszukiwali i pisali ciekawe cytaty o książce.

25 listopada z okazji Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia odbyło się spotkanie z uczniami na świetlicy szkolnej. Pani bibliotekarka czytała książki o Kubusiu Puchatku o Misiu Paddingtonie. Następnie uczniowie  malowali portrety misiów. Na zajęciach zdalnych uczniowie z klas młodszych wysłuchali historię o misiu Puchatku i przedstawili swoje ulubione  misiowe przytulanki.

Z okazji Dnia Postaci z Bajki odbył się konkurs plastyczny „Moja ulubiona postać z bajki''. Dzieci z klas 1-3 wykonali piękne prace, za które otrzymają nagrody.

Odbyły się zdalne zajęcia czytelnicze  w klasach 1-3 i starszych pt. „Moja ulubiona książka''. Uczniowie prezentowali swoje książki, pięknie o nich opowiadali. Następnie pani bibliotekarka przedstawiła dzieciom nowe zakupione książki z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Było to bardzo miłe spotkanie czytelnicze.

W klasach 4-8 został ogłoszony konkurs  na recenzję książki „Polecam Ci tę książkę''. Uczniowie napisali ciekawe recenzje, które będą oceniane po feriach. Zwycięzcy otrzymają nagrody na apelu.

W grudniu uczniowie klas 1-3 brali udział w konkursie pt. „Moja ulubiona książka pod choinkę”. Uczniowie  wykonali piękne i staranne prace plastyczne. Rozstrzygnięcie konkursu i rozdanie nagród odbędzie się po feriach na apelu szkolnym.

Zapraszamy do fotogalerii:  Spotkania z książką w bibliotece  Dzień Postaci z Bajki   Pluszowy Miś   Zajęcia na CLASSROOMIE   Moja ulubiona książka pod choinkę


Wyniki konkursu ,,Polecam Ci tę książkę”   

Na ogłoszony konkurs  na recenzję książki pt. ,,Polecam Ci tę książkę” uczniowie z klas 4-8  nadesłali ciekawe prace.  Komisja konkursowa przyznała nagrody dla uczniów:

 1. Gabriela Waśko- 7D
 2. Natalia Żmijewska- 5B
 3. Weronika Zyzak- 5B
 4. Piotr Lechowski - 5B
 5. Denis Borysewicz – 5A
 6. Liliana Kolici – 4B
 7. Patryk Leja - 4B
 8. Maksymilian Dłuski- 4B

Rozdanie nagród nastąpi po powrocie do szkoły. Dziękuję za udział.KONKURS BIBLIOTECZNY!
 

Zapraszam do udziału w konkursie plastycznym uczniów klas I-III pod tytułem ,,Moja ulubiona książka pod choinkę”. Prace proszę wykonać dowolną techniką, napisać tytuł i autora książki, format A4, podpisane dostarczyć do szkoły lub wysłać na adres biblioteki do dn.21.12. 2020r.  - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dla zwycięzców konkursu przewidziane są nagrody.

ZAPRASZAMY 


NOWE KSIĄŻKI POJAWIŁY SIĘ JUŻ W BIBLIOTECE!

Rodzice! Kochani Uczniowie!

Z radością informuję, że właśnie otrzymaliśmy pierwszą partię książek zakupionych w ramach projektu „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”. Zamówiliśmy dużo lektur, nowości książkowych oraz audiobooki. Nowe książki na pewno Wam się spodobają mam nadzieję, że chętnie będziecie je czytać.