Listopad - grudzień 2019

 MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK 

14 listopada br. w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek. W tym dniu uczniowie z klasy 3b odwiedzili czytelnię i opowiadali o swoich ulubionych książeczkach. Dodatkowo każdy uczeń był przebrany za wybraną postać z bajki. Wśród nich były: księżniczki, Czerwony Kapturek, Król Maciuś I,wróżki, krasnoludki, piraci, kot w butach i wiele innych. Wszystkim dzieciom spodobały się również zabawy czytelnicze wymagające wykazania się znajomością treści bajki i zagadki .Trzecioklasiści świetnie radzili sobie z zadaniami.

Zajęcia prowadziły panie: wychowawczyni klasy 3b Jolanta Terwicz i nauczyciel - bibliotekarz Renata Zagórska.

Spotkanie sprawiło dzieciom wiele radości, były aktywne i dobrze się bawiły. Bajkowy dzień to doskonała okazja do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci.  fotogaleria


PASOWANIE NA CZYTELNIKA

„Ja uczeń klasy pierwszej, uroczyście obiecuję, że będę czytać i szanować książki, bo one pomagają nam w nauce i pracy, uczą miłości do ludzi i Ojczyzny, wskazują drogę do każdego celu. A książka niech zostanie moim przyjacielem na całe życie.”

W listopadzie odbyły się zajęcia czytelnicze w klasach 1a, 1b,1d. Pani bibliotekarka Renata Zagórska zapoznała uczniów z nową biblioteką szkolną. Uczniowie złożyli przyrzecznie i zostali pasowani na czytelników. Na koniec spotkania przyszedł czas na najważniejsze pierwsze wypożyczanie książek. Na pamiątkę uczniowie otrzymali tekst przyrzeczenia i zakładki do książek. Wszystkim nowym czytelnikom życzę wspaniałych przygód w świecie książek.

Fotogaleria


DWÓJKA ŚWIĘTUJE NIEPODLEGŁOŚĆ! 

O tym, że pielęgnowanie tradycji i kształtowanie postaw patriotycznych, jest ważnym elementem wychowania w naszej szkole, wiedzą i mali i duzi uczniowie. Tegoroczne Święto Niepodległości uczciliśmy w sposób wyjątkowy. Zorganizowaliśmy koncert pieśni patriotycznych i piosenek żołnierskich ,,W hołdzie dla Niepodległej”.

Tego dnia w murach Dwójki gościliśmy dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 3 wraz ze swoimi Paniami, Rodzicami i Dziadkami. Pani Dyrektor PM nr 3, Elżbieta Krzysiak również towarzyszyła swoim podopiecznym. Do wspólnego śpiewu przyłączyły się Panie: Elwira Musiałowicz-Czech oraz  Małgorzata Adamska - Chmiel, piastujące urząd burmistrza Jasła. W koncercie uczestniczyli także uczniowie, ich Rodzice oraz przedstawiciele Rady Rodziców.

Spotkanie miało na celu przypomnienie młodym jaślanom o ważnych historycznych momentach w dziejach narodu, uświadomienie młodzieży wagi przynależności narodowej, wspólnoty, odpowiedzialności, ale także radości z ,,bycia razem” i świętowania.  Była to również okazja do umocnienia więzi międzypokoleniowych: dzieci przedszkolnych, uczniów szkoły, rodziców i dziadków. W trakcie koncertu wybrzmiały słowa ,,Mazurka Dąbrowskiego”, ,,Roty”, ,,Brygady”, a także swobodniejszych piosenek takich jak ,,Piechota”, ,,Rozkwitały pąki białych róż”, ,,11 listopada”. Ponadto dzieci z PM nr 3 uczestniczyły w warsztatach plastycznych i muzycznych.

Koncert prowadzili uczniowie klasy VIIa: Karolina Furmanek i Paweł Hudyma, a fragmenty utworów lirycznych recytowali: Zuzia Pętlak, Gabryś Podkulski, Mikołaj Chmiel i Bartek Praskowicz. Wśród występujących znalazła się również uczennica klasy 5c, Madzia Kwiatek, która swą recytacją przekonała nas, że zamierzone cele zostały osiągnięte:

,,Co to jest niepodległość?
Teraz wiem już na pewno,

Każde dziecko dziś woła
To polski dom, polska szkoła

Co to jest niepodległość?
Teraz wiem już na pewno!!  fotogaleria


ZNAKOMITE WYSTĘPY PIŁKARZY DWÓJKI

Nasi piłkarze z rocznika 2007 i 2005 osiągnęli wspaniałe wyniki w I kolejce XXVIII edycji Halowej Ligi Piłki Nożnej Szkół Podstawowych im. Edwarda Nazgowicza. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi wynikami rozgrywek - link.


11 LISTOPADA - NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Dnia 8 listopada 2019 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W tym roku obchodzimy 101 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uczniowie przybliżyli społeczności szkolnej historię naszego kraju – czasów, gdy Polska straciła niepodległość i zniknęła na 123 lata z map świata, czasów walki o niepodległość. Prezentowane utwory wprowadziły zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku, zobrazowały sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Największy nacisk położono na ukazanie walki Polaków o niepodległość w czasach I wojny światowej. Przypomniano daty najważniejszych powstań narodowych, podkreślając wkład ich uczestników. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali pieśni legionowe, które pozwoliły  zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość, ale także wzbudzić w nas refleksje.

To Święto sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy naszych przodków walczących o wolność. Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc  w obchodach Święta Niepodległości uczniowie dali wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce. Radość i dumę z tego, że jesteśmy Polakami uczestnicy wyrazili wspólnym odśpiewaniem Hymnu Państwowego.

Wolontariusze Polskiego Czerwonego Krzyża ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaśle upamiętnili 101 Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Niech żyje nasza Niepodległa!. Fotogaleria


WIZYTA WE WŁOSZECH W RAMACH PROJEKTU ERASMUS+

Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi wraz ze szkołami partnerskimi z Włoch, Rumunii i Turcji po raz kolejny uczestniczy w edukacyjnym projekcie Erasmus+. Tym razem za temat przewodni programu obrane zostało hasło „We are what we eat”, czyli „Jesteśmy tym, co jemy”. Celem projektu jest zwrócenie uwagi dzieci i młodzieży na istotną rolę prawidłowego odżywiania się i prowadzenie zdrowego trybu życia. Przystąpienie do projektu Erasmus+ wiąże się z odwiedzinami uczniów i nauczycieli w szkołach partnerskich. Na początku listopada sześcioro uczniów wraz z opiekunami udało się do miasta Ragusa leżącego na przepięknej wyspie Sycylii. W czasie tej wizyty dzieci miały możliwość poznać zwyczaje, kulturę, tradycje oraz historię tego uroczego miasta. Więcej informacji, fotogaleria


PIERWSZA POMOC W PRZEDSZKOLACH - PCK

Uczennice Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaśle z klasy 8c odwiedziły przedszkola miejskie nr: 6, 10 i 11, jako wolontariuszki PCK w celu przeprowadzenia lekcji pierwszej pomocy. Przedszkolaki chętnie uczestniczyły w lekcji i brały w niej aktywny udział. Podczas zajęć śmiało podchodziły do fantoma i bez większego trudu wykonywały czynności Pierwszej Pomocy Medycznej. Jesteśmy dumne z nich i mamy nadzieję, że w przyszłości jeszcze się spotkamy, że nasze zajęcia przydadzą się im w życiu. Fotogaleria

Opiekunowie: Aleksandra Wypasek, Ewa Smoszna


MŁODZIEŻ SP2 Z WIZYTĄ W FIRMIE TEKPUD

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Jaśle we wtorek, 5 listopada, w ramach projektu "Młodzież i Przedsiębiorczość" wzięli udział w wizycie studyjnej, którą zorganizował TEKPUD Sp. z o.o. Firma jest wiodącym w regionie podkarpackim producentem opakowań tekturowych. Młodzież w trakcie wizyty miała okazję poznać zakład produkcyjny stawiający na nowoczesne rozwiązania techniczne oraz wysoką jakość wyrobów. Uczestnicy wyjazdu mieli szansę porozmawiać z kadrą zarządzającą na temat prowadzenia i rozwoju działalności gospodarczej w naszym regionie.

Projekt „Młodzież i Przedsiębiorczość” realizowany przez Jasielskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej oraz Miastem Jasło. Fotogaleria


DWÓJKA W "JASIELSZCZYŹNIE-POLSZCZYŹNIE" 

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaśle, jak co roku, godnie reprezentowali szkołę w dyktandzie regionalnym, które odbyło się 5 listopada br., w Jasielskim Domu Kultury. Byli to: Filip Hałucha - Va, Szymon Nowosielski - VIa, Gabriela Waśko - VId, Julia Nguyen Van - VIIIa i Anna Pastwa - VIIIb.
Uczniowie walczyli o miano zwycięzców w swoich kategoriach wiekowych, mierząc się z własnym stresem, ortografią i interpunkcją. Treść dyktanda dotyczyła miejscowego folkloru. Julia Nguyen Van została laureatką I miejsca, wśród klas siódmych i ósmych. Ten zaszczytny tytuł otrzymała już trzeci raz, czym zainteresowały się lokalne media. Niewątpliwą atrakcją dla wszystkich uczestników spotkania było wysłuchanie koncertu Anny Brody "Muzyka z Niedźwiedzkiej Krainy - ścieżki loalnej tradycji", wpisującego się harmonijnie w regionalny charakter wydarzenia. Gratulujemy! Fotorelacja


SPOTKANIE UCZNIÓW Z ARCHEOLOGIEM PROF. KAROLEM MYŚLIWCEM 

W ostatnim tygodniu października uczniowie  klas IIc, IIIa i IIIb mieli okazję spotkać się z niezwykłym gościem, profesorem Karolem Myśliwcem. Profesor to jaślanin, światowej sławy archeolog i egiptolog. Jest kierownikiem Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej Polskiej Akademii Nauk, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, kierownikiem polsko-egipskich wykopalisk i misji archeologicznej w Sakkarze. Jego dorobek naukowy obejmuje ok. 300 artykułów oraz 12 książek, a niektóre z nich doczekały się wydań w języku angielskim i języku niemieckim. Profesor Myśliwiec wykładał w kilkudziesięciu krajach świata, od Japonii po Chile, USA i Kanadę. Został uhonorowany najwyższym polskim wyróżnieniem naukowym - Nagrodą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, określaną jako ''polski Nobel”. Jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Egiptologów.
Spotkania z uczniami składały się z dwóch części. Najpierw naukowiec bardzo ciekawie mówił na temat archeologii śródziemnomorskiej, jego prac głównie w Egipcie, a potem wyczerpująco i barwnie odpowiadał na rozmaite pytania dzieci. Uczniowie mogli dokładnie zgłębić interesujące ich zagadnienia. Gość wprowadził niezwykle miłą atmosferę, a wyjątkowa otwartość, życzliwość i chęć dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniami bardzo zainteresowała uczniów. Pozwala to sądzić, że niektórzy połknęli bakcyla tej dziedziny nauki.
Kończąc wizytę archeolog rozdawał autografy, posługując się egipskimi hieroglifami. Oczywiście spotkania zostały utrwalone pamiątkowymi zdjęciami. Fotogaleria

               Małgorzata Pięta


UCZNIOWIE SP2 W PROJEKCIE LIFE: GREEN-GO!

Na zaproszenie Związku Gmin Dorzecza Wisłoki w Jaśle, uczniowie naszej szkoły: Adam Kozubal, Miłosz Machowski i Igor Nagacz z klasy 6a, pod opieką p.O.Szudy-Seredyńskiej wzięli udział w pilotażowym projekcChłopcy wzięli udział w warsztatach, w trakcie których specjaliści zaprezentowali zagadnienia związane z rolą zielonej i błękitnej infrastruktury w przestrzeni gminy oraz korzyści płynące z jej zachowania. Część praktyczna polegała na wyjściu w teren i mapowaniu cennego przyrodniczo obszaru.ie "Błękitna Infrastruktura w służbie edukacji przyrodniczej i naturalnej retencji" w ramach "Projektu LIFE :Green-Go! Inicjatywy lokalne na rzecz kształtowania zielonej infrastruktury na obszarach Natura 2000 w Karpatach". Więcej informacji, fotogaleria


KMO - Klub Młodego Odkrywcy "Świetliki"

W roku szkolnym 2019/2020 w świetlicy szkolnej rozpoczął działalność Klub Młodego Odkrywcy "Świetliki". Dzieci z klas pierwszych i drugich, uczęszczające na świetlicę, mają możliwość wykonywania ciekawych doświadczeń i samodzielnego zdobywania wiedzy z zakresu nauk przyrodniczych, pod okiem nauczycieli. Zachęcamy do odwiedzenia strony naszego klubu - link.


NIEPODLEGŁA

W związku ze zbliżającym się świętem odzyskania przez Polskę wolności, 28 października odbył się w naszej szkole pokaz historyczny "Niepodległa" - wyjątkowe spotkanie Pana Michała z uczniami klas IV - VIII. Fotorelacja


SZKOŁA PODSTAWOWA NR 2 ZDOBYŁA EUROPEJSKĄ ODZNAKĘ JAKOŚCI!